1p
Magyarországon sikeresen le fogják gyűrni a válság okozta nehézségeket - jelentette ki Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa
Magyarországon sikeresen le fogják gyűrni a válság okozta nehézségeket, a közfinanszírozás konszolidációja pedig sokat segít majd abban, hogy a magyar gazdaság megerősödjön - jelentette ki Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa a köztelevízióban vasárnap este.

A biztos a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában azt mondta: Magyarországon az államháztartási hiány jelentősen csökkent az elmúlt 3 évben, ennek folytatódnia kell. Bíznak abban, hogy 2009 végére az államháztartással kapcsolatban közösen megállapított célok tarthatóak lesznek - tette hozzá a pénzügyi biztos.

Joaquín Almunia emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank együttműködésében mintegy 20 milliárd euró összegű hitelkerethez jutott Magyarország.

Arra a kérdésre, reális veszély-e az államcsőd Magyarországon, a pénzügyi biztos úgy fogalmazott: "nem kell Kasszandraként jósolgatnunk, nem kell találgatásokba bocsátkozni, hogy mikor lesz vége a krízisnek, egyszerűen csak meg kell oldanunk ezt a nehézséget".

Hozzátette: Magyarországnak vannak problémái, ahogyan más országoknak is, de ezeket nem szabad halmozni. A problémák egyébként súlyosak, de azokat lehet kezelni, és jelenleg ezt is teszik a magyar kormánnyal közösen. Joaquín Almunia meg van győződve arról, hogy a gondokkal sikeresen megbirkóznak.

Elmondta, hogy tárgyalt a magyar kormánnyal a közfinanszírozás kérdéséről, a kiadási és a bevételi oldalról egyaránt. Úgy vélte, hogy az államháztartás konszolidációja a beruházások számára is mozgásteret nyújt, ami - hangsúlyozta a biztos - nagyon fontos a magyar gazdaság számára.

Az Európai Unió tagállamai ma jelentős kihívásokkal néznek szembe, ezeket azonban most sokkal könnyebb helyzetből lehet kezelni, hiszen egység van az Európai Unión belül és megvannak a kezeléshez szükséges megfelelő eszközök - mondta a pénzügyi biztos. Példaként említette a kohéziós és strukturális alapokat és az Európai Beruházási Bankot. "Nem hiszem, hogy az Európai Unió kettészakadna, ez egy nonszensz" - jelentette ki Joaquín Almunia az erre vonatkozó kérdésre.

"Úgy gondolom, nem szabad elfogadnunk, hogy jelenleg olyan helyzet áll fenn, ami miatt kettészakadhat az Európai Unió, illetve hogy fenyeget az államcsőd. Komoly erőfeszítéseket teszünk és megvannak az erőforrások is, tehát biztos vagyok benne, hogy sikerülni fog" - tette hozzá a pénzügyi biztos.

A régiós devizák árfolyamának gyengülésével kapcsolatban a pénzügyi biztos azt mondta: a legjobb segítség a devizáknak, ha a pénzügyi piacot segítik abban, hogy az normálisan működhessen. Hozzátette: ha a piacok megfelelően értékelik a felelős gazdasági szereplők pozitív hozzáállását, nem lesz probléma a devizákkal. Véleménye szerint ez a legjobb üzenet.

A pénzügyi biztos megerősítette: nem változtatnak az euróövezetbe lépéshez szükséges feltételeken. Joaquín Almunia elismerte, hogy vannak olyan eurózóna-tagok, amelyek jelenleg nem teljesítik a kritériumokat, ez azonban nem jelenti azt, hogy az új belépőknek enyhébb feltételeket szabnának. Joaquín Almunia szerint a jelenlegi gazdasági folyamatok következetes folytatásával Magyarország néhány éven belül olyan helyzetbe kerülhet, hogy bevezetheti az eurót.

Az eurózóna 2007 óta négy új taggal bővült: 2007-ben csatlakozott Szlovénia, 2008-ban Ciprus és Málta, Szlovákia pedig az idén. Jelenleg Dánia fontolgatja a csatlakozást - jegyezte meg a pénzügyi biztos.

Kamatvágás? Csak a mesében...
Orbán: kibabrál velünk Nyugat-Európa
Gyurcsány: az embereknek fáj, amit a nemzet kíván

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG