A fejlesztési miniszter aláhúzta: a kormány számos jelentősebb programot indított el a vállalkozások helyzetének javítására azóta, hogy a válság tavaly október elején elérte az országot. Ide sorolta, hogy könnyített feltételekkel akár 50 millió forintig vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a kis- és középvállalkozások a válságra való tekintettel.
Rámutatott: Magyarország egyik legfőbb gondja az, hogy igen alacsony a foglalkoztatás szintje, a foglalkoztatási ráta 57 százalékot ér el, ezzel az ország az Európai Unióban az egyik legalacsonyabb szinten áll. Ezt is javíthatja az, hogy tavaly decemberben a kormány mintegy 1.400 milliárd forintos gazdaságélénkítő és vállalkozástámogató csomagot hirdetett meg, és a kis- és középvállalkozások esetében különböző eszközökkel igyekszik a forráshoz jutást könnyíteni.
A miniszter szólt arról is: az ország számára komoly problémát jelent, hogy vezető exportpiacainak gazdasága zsugorodik, így Németország, Olaszország és Ausztria gazdasága is recesszióba került. A kormány egyik legfőbb feladata tehát az, hogy új piacokat igyekezzen szerezni a vállalkozások számára, elsősorban olyan célországok vonatkozásában, mint például Kína, India. "Magyarországon a foglalkoztatás megőrzését azért is szem előtt kell tartani, mert különben hosszabb távon sem tudjuk kihasználni majd azt a növekedési potenciált, ami az országban rejlik" - mondta a miniszter.
Bajnai Gordon hangsúlyozta: az átfogó reformok mind az adó-, mind a szociális rendszer tekintetében azért szükségesek, hogy hosszabb távon az ország vissza tudjon térni a növekedési pályára. A reformlépések azért is fontosak, mert a befektetők körében vissza kell szerezni az ország iránti bizalmat, most a nemzetközi tőke- és pénzpiacokon a legfőbb gond a bizalomhiány.
Az állások megtartása különösen fontos, ezért vetette fel a kormány, hogy négy munkanap után az ötödiken képzéseket, oktatásokat szervezzenek a vállalkozások, amelyeknek költségeit a kormány állná és a munkavállalók erre jutó bérének egy részét is magára vállalná a kabinet - említette meg. A miniszter rámutatott: a világméretű válságban most az egyik legfőbb gondot az jelenti, hogy a gazdasági-pénzügyi válság után ne növekedjék az egyes országok államadóssága, ne következzék be fiskális krízis.
Sosem lesz vége: Zalaegerszegen is elbocsátanak 400 embert
Újabb elbocsátás: a dolgozók negyede repül az esztergomi gyárból
Még egy csapás: dolgozói ötödét elküldi a BorsodChem
A Videoton is elbocsát - jöhet a 4 napos munkahét
Leáll az Audi-gyár Győrben
Újabb elbocsátást jelentettek be
Fehéredik az ország, de még mindig durvák a számok
Gyurcsány akkor fizeti ki az 5. napot, ha tanulunk
MTI