1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Legutóbb a Nemzeti Bank monetáris tanácsa 10%-ról 9,5-re szállította le az alapkamatot, de a tagok korántsem zártak össze úgy, mint az eddigi kamatvágásoknál
Legutóbb a Nemzeti Bank monetáris tanácsa 10%-ról 9,5-re szállította le az alapkamatot, de a tagok korántsem zártak össze úgy, mint az eddigi kamatvágásoknál

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa tagjai közül a legutóbbi kamatdöntéskor öten javasolták az akkor 10 százalékos jegybanki alapkamat 50 bázispontos csökkentését, míg ketten 75 bázispontos, és ugyancsak ketten 100 bázispontos lazításra szavaztak.

A január 19-i kamatdöntő ülés pénteken közzétett jegyzőkönyve szerint az 50 bázispontos csökkentés mellett tette le a voksát Bihari Péter, Hardy Ilona, Karvalits Ferenc, Kopits György és Oblath Gábor. A 75 bázispontos csökkentést javasolta Bihari Vilmos és Csáki Csaba, míg 100 bázispontos lazításra szavazott Bánfi Tamas és Neményi Judit.


Az infláció megítélésében nagy az egyetértés
A monetáris tanács tagjai egyetértettek abban, hogy az inflációs kilátások jelentősen javultak az importált infláció csökkenése és a romló reálgazdasági kilátások következtében. A legfrissebb előrejelzések alapján az infláció középtávon, változatlan monetáris kondíciók mellett a jegybanki 3 százalékos cél alá süllyedhet. A monetáris tanács megítélése szerint romló növekedési kilátásokra, mélyülő és elhúzódó recesszióra lehet számítani Európában. A külföldi tényezők mellett a belföldi kereslet csökkenő hitelezési aktivitással és a költségvetési kiigazítással összefüggő visszaesése is fokozza a hazai gazdasági visszaesés mértékét.

A tanács tagjai egyetértettek abban, hogy az inflációs cél alullövésére lehet számítani változatlan monetáris kondíciók mellett. A vártnál dinamikusabb dezinflációt elsősorban az importált inflációnak az  olajárak korrekciójával párhuzamos csökkenése, valamint a keresletoldali inflációs nyomás mérséklődése segíti. Önmagában ez indokolhat monetáris lazítást. Egyes tanácstagok szerint az MNB által célzott időhorizont végénél a lefelé mutató inflációs kockázatok már mérsékeltebbek.

A tagok kiemelték, hogy lassú pénzpiaci konszolidáció tapasztalható Európában, növekvő bankközi aktivitással. Többen arra figyelmeztettek azonban, hogy a kelet-európai régióban a folyamatok lényegesen turbulensebbek, és a kockázatvállalási hajlandóság romlása elsősorban ezt a régiót érinti.

A tanács tagjai közül többen kedvezőnek ítélték a külföldiek állampapír-állományának újbóli növekedését, ugyanakkor figyelmeztettek arra, hogy a tendencia tartósságát egyelőre nehéz megítélni. Mások azt emelték ki, hogy a különböző gazdaságélénkítő csomagok és a bankok megsegítésére fordított állami kiadások jelentősen megnövelik a fejlett államok finanszírozási szükségletét, ami a külföldi befektetők jelentős szerepe miatt erősödő versenyhelyzetet jelent az állami adósságkezelő számára.

A monetáris tanács tagjainak megítélése szerint a jelenlegi helyzetben a monetáris politikai döntések során az inflációs kilátások mellett a pénzügyi stabilitási kockázatokra is hangsúlyt kell helyezni. A hazai bankok likviditási helyzete javult, a súrlódások enyhültek a pénzpiacon, a forint árfolyamának tartós gyengülése és a forrásköltségek emelkedése ugyanakkor a hazai banki portfoliók romlását okozhatja.


Többen hiányolták az egyensúlyt
Elhangzott olyan vélemény is, hogy a likviditásbővítő jegybanki műveletek mellett a bankok kockázatvállalási hajlandóságának növekedésére lenne szükség a hitel-összehúzódás kedvezőtlen növekedési hatásainak enyhítéséhez. Egyes tanácstagok szerint kedvezőtlen, hogy a forint reálárfolyamának leértékelődése és a negatív gazdasági növekedés miatt az ország és az állam GDP-arányos adósságrátája tovább növekedhet. Többen arra figyelmeztettek, hogy a reálárfolyam elmúlt időszaki alakulása már nem feltétlenül egyensúlyi, és a további leértékelődést a makrogazdasági fundamentumok sem teszik szükségessé.

Kell még kamatot vágni, de mennyit?
A monetáris tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a gazdaság tartós finanszírozása érdekében egy hosszú távon megfelelő, alacsonyabb szinthez kell közelíteni a jegybanki alapkamatot. A pénzpiaci eszközárak alapján a piaci szereplők, egyértelműen 50 bázispontos kamatcsökkentést várnak, bár a korábbi hónapokkal ellentétben már megjelentek olyan szakértői vélemények is, amelyek a kamatszint tartását javasolják.

Többen úgy érveltek ugyanakkor, hogy a rendkívüli kamatemelést szükségessé tevő körülmények megváltozása miatt a monetáris kondíciók minél gyorsabb enyhítésére lenne szükség. Emellett elhangzott olyan vélemény is, hogy az Európai Központi Bank (EKB) újabb kamatcsökkentése tovább növelte a hazai monetáris politika mozgásterét. Mások arra figyelmeztettek, hogy a jelenlegi hektikusan változó nemzetközi környezetben a monetáris kondíciókat csak óvatosan érdemes lazítani, illetve a pénzügyi stabilitási kockázatok szintén megfontolt kamatlépéseket indokolnak.   

Többen azt hangsúlyozták, hogy az ország megítélését és a monetáris politika mozgásterét növelné, ha javulna a költségvetés finanszírozási helyzete, és sor kerülne további költségvetési reformokra.

Látványos lejtmenetben a forint 
Enyhülhet a hitelszigor?
Elbocsátások: az MNB is beállt a sorba
Simor: ez százezreknek fog fájni
Egyelőre megtartották az európai alapkamatot
Újabb történelmi csúcson a forint: 304 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG