1p
Megbízható, hiteles pénz az euró - hangoztatta az euróövezeti országok pénzügyminiszteri brüsszeli találkozóját követően Jean-Claude Juncker
Megbízható, hiteles pénz az euró - hangoztatta az euróövezeti országok pénzügyminiszteri brüsszeli találkozóját követően Jean-Claude Juncker

Kedd hajnalban tartott sajtótájékoztatóján az ülést vezető luxemburgi kormányfő megerősítette: segített a közös pénzzel kapcsolatos aggodalmak mérséklésében az az európai uniós mechanizmus, amelyről a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagországok segítésére a múlt hét legelején állapodtak meg.
   
Juncker beszámolt arról is, hogy a miniszterek elégedettek azokkal a konszolidációs intézkedésekkel, amelyeket Spanyolország és Portugália ismertetett az euró stabilitásának fokozott védelme érdekében. Csatlakozott hozzá Olli Rehn pénzügyi EU-biztos is, aki hozzátette, hogy részletesen majd a következő, júniusi ülésen értékelik a két ország pótlólagos intézkedéseit.
   
Madrid és Lisszabon azért határozott el újabb takarékossági lépéseket, mert a pénzügyi piacokon az a híresztelés terjedt, hogy Görögország után ők is nehéz adóssághelyzetbe kerülhetnek. A spanyol kormány 15 milliárd eurós megszorító programot indított a múlt héten, a portugál vezetés pedig olyan intézkedéseket hozott, amelyek a korábbi tervekhez képest idén egy, jövőre 2 százalékponttal csökkentik az államháztartás hiányát.
   
Rehn azt is megerősítette, hogy az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hamarosan átutalja Görögországnak a megállapodott hitel első részletét, 20 milliárd eurót.
   
A hét kérdése:
A Fidesz az iskolába járáshoz kötné a családi pótlékot. Önnek mi a véleménye?
A pénzügyminiszteri csoportot elnöklő Juncker a sajtótájékoztatón támogatásáról biztosította azt a tervet, hogy az euróövezeti országok költségvetését az Európai Bizottság ezentúl már tervezet formájában, még a nemzeti parlamentek jóváhagyása előtt vizsgálja meg és véleményezze. Az Európai Bizottságnak nem szándéka, hogy beleszóljon a tagországok költségvetési politikájába, de a tagállamoknak is időben tudniuk kell, milyen hatást gyakorolhatnak döntéseik más országokra - emelte ki Juncker.
   
A miniszterek közül többen a hétfő esti találkozón is megerősítették azt a követelményt, hogy a tagországoknak továbbra is fokozott költségvetési fegyelmet és szigort kell tanúsítaniuk, illetve törekedni kell gazdaságpolitikájuk még nagyobb mértékű összehangolására. Többen utaltak a piaci szabályozás folytatásának fontosságára is. Juncker hangoztatta, hogy az EU ki fog állni a pénzügyi tranzakciók adóztatása mellett.

Esett a nyersolaj ára a nemzetközi piacokon hétfőn kora este azokra a félelmekre, hogy az eurózóna növekedését megakaszthatja több tagállam adóssággondja. Röviddel 18 óra után az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 2,71 dollár eséssel 75,22 dolláron volt. A nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 1,98 dollár csökkenéssel 69,63 dolláron állt.
Az euróövezet után kedden az EU mind a 27 tagországának pénzügyminiszterei találkoznak Brüsszelben. Napirendjükön a gazdasági koordináció javítása, a kockázati alapok szabályozása, a következő évtizedre vonatkozó gazdaságpolitikai és foglalkoztatási iránymutatások és a jövő évi uniós költségvetés is szerepel.

Jót tett az euróövezet stabilitásának a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagországok segítésére a múlt hét legelején kidolgozott európai uniós mechanizmus - állapította meg az övezet több országának pénzügyminisztere hétfőn Brüsszelben. Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter például az euróövezeti miniszteri tanácskozásra érkezve leszögezte, hogy a témában elért uniós megállapodás, illetve az annak nyomán létrejött 500 milliárd eurós mechanizmus tompította a válságot. Megismételte ugyanakkor annak fontosságát, hogy az egyes országoknak törekedniük kell államháztartásuk kiegyensúlyozására és stabilizálására.

Egyetértett ezzel Didier Reynders belga pénzügyminiszter is, aki szerint az euró problémáit elsősorban a dél-európai országok költségvetési helyzete okozza. Osztrák kollégájuk, Josef Pröll kiemelte, hogy az uniós mentőmechanizmus jó irányba mutat. Hangoztatta: az államháztartási hiány kordában tartásával párhuzamosan az egyes országoknak ügyelniük kell arra is, hogy ne akasszák meg a növekedést, amelynek a válság utáni első jelei már megjelentek.


A gyenge euró Kínát is sújtja


Az európai hitelválság okozta károk Kínát is érintik, az euró süllyedő árfolyama  csökkenti a kínai cégek versenyképességét Európában, legnagyobb piacukon, és bonyolít minden olyan kísérletet, amely arra irányul, hogy lazítsa a kínai jüan merev kötődését a dollárhoz - jelentette Hongkongból a The New York Times.

Az euró árfolyama gyengült a jüannal szemben az elmúlt hetekben és hétfőn 2002 óta a legmélyebb pontra süllyedt. Ezzel kapcsolatban Jao Csien (Yao Jian), a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője hétfői sajtóértekezletén rámutatott: "A jüan mintegy 14,5 százalékkal erősödött az euróval szemben az utóbbi négy hónapban, ez növeli a kínai exportőrök költségeit és negatívan fogja befolyásolni Kína európai országokba irányuló kivitelét."
   
Egyes közgazdászok szerint az euró válsága járulékosan is sújthatja a kínai kivitelt. A kínai exportőrök erőteljesen támaszkodnak a bankok hitelleveleire szállítmányaik finanszírozásában. Amikor 2009 elején a kínai export időlegesen visszaesett, annak nem az volt a fő oka, hogy az ipari országokban csökkent a kereslet a kínai áruk iránt - írta a NYT -, hanem az, hogy hirtelen megszűntek a kínai és külföldi bankok kereskedelem-finanszírozási műveletei. Ez a tevékenység ugyanis függ a bankok közötti napi kölcsönök árától. Amikor a bankok maguk is nehezebben jutnak pénzhez, a legelső kínálkozó elővigyázatossági művelet a kereskedelem-finanszírozási hitellevelek kibocsátásának csökkentése. Az euróövezet bankjainak a térség államadósság-problémáiból következő esetleges veszteségei már most drágítják a bankközi kölcsönöket. Tung Tao (Dong Tao), a Crédit Suisse fő ázsiai elemzője szerint a kereskedelem-finanszírozás hamarosan ismét súlyos problémává válhat, ha a napi kölcsönök kamata nem süllyed vissza a korábbi szintre.
   
Emellett az euró gyengülése maga is nehézségeket támaszt a kínai cégeknek. Az európai ügyfelek sorra megpróbálják lemondani korábbi rendeléseiket, mert az euró leértékelődése elviszi az egész hasznukat - közölték kínai források. Az európai importőrök arra hivatkoznak, hogy hazai fogyasztóikkal szemben az erős verseny körülményei között nem tudják az árfolyamváltozás arányában növelni az árakat. 
   
Mindezen túl az euró gondjai mintegy keresztezték Kína abbeli törekvését, hogy csökkentse 2400 milliárd dollárnyi devizatartalékának függését az amerikai dollártól. Nyugati közgazdászok szerint e tartalékok értéke több tízmilliárd dollárral csökkent az euró gyengülése nyomán, mivel Kína az utóbbi években az amerikai kincstári kötvények rovására növelte az európai államkötvények arányát tartalékaiban.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG