.jpg)
"Nagyon nagyon szűk kört érint", a javaslat részleges és időleges - fogalmazott, majd hozzátette: ezt csupán PR fogás.
Mádi László szerint elfogadhatatlan az is, hogy a kormány a korábban beterjesztett javaslatot - a lefolytatott vita után - szinte teljes mértékben újraírta, s ezzel az ellenzék csak hétfőn szembesült. Úgy vélte, ez ellentétes a demokráciával, és megalázó is. Ilyen körülmények között a törvényalkotás nem lehet felelősségteljes - közölte. A Fidesz nem támogatja a javaslatot - mondta.
Veres János pénzügyminiszter azt mondta: a kormány a múlt héten lezajlott általános vita eredményeképpen több ponton módosította az előterjesztést, így valószínűleg helyesen járt el. A változtatások nem szükségszerűen jelentik azt, hogy megváltozott volna a koncepció.
Hangsúlyozta: a kormány azt támogatja, hogy a rászorultság elve érvényesüljön annak érdekében, hogy az áthidaló kölcsön felvételénél az állam készfizető kezességvállalása korlátozott körben érvényesülhessen. Megerősítette: a korlát nélküli garanciavállalás nem fogadható el. Időkorlát nélkül a javaslat valószínűleg nem érvényesíthető, de a rászorultságot figyelembe véve más korlátokat is érvényesíteni kell - tette hozzá.
A törvény értelmében áthidaló kölcsönt kaphat a banktól az az álláskereső, aki 2008. szeptember 30. után vesztette el a munkáját, és vállalja, hogy a lakásvásárlási, vagy -felújítási hiteléből a szerződés időtartama alatt havi minimum 10 ezer forintot törleszt.
Az áthidaló kölcsön maximum kétéves időtartama alatt, illetve addig, amíg az adós ezen az időtartamon belül nem talál munkát magának, az állam készfizető kezességet vállal a hitelintézet felé - mondta Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára a bizottsági vitában. Hozzátette: az áthidaló hitelszerződést azzal a pénzintézettel köti az ügyfél, amelytől a lakáshitelt is felvette, így az adósnak két hitelszerződése lesz.
A maximum kétéves "türelmi idő" alatt az ügyfél az áthidaló kölcsönt törleszti, ennek összege havonta minimum 10 ezer forint; a szerződés lejárta után pedig újból törleszteni kezdi a lakáshitelét - ismertette a konstrukciót az államtitkár. Keller László kiemelte: ha az adós nem tudja fizetni az adósságát, az állam köztartozásként, az APEH-en keresztül hajtja be, a bank felé pedig az eredetileg meghatározott fedezet a biztosíték.
Keller László elmondta azt is: ma Magyarországon hozzávetőleg 850 ezer lakáscélú hitelszerződés van, ebből 315 ezer a devizaalapú, 535 ezer pedig a forintalapú. Hozzátette: a hitelek összesen 3249 milliárd forint tesznek ki, a lakáscélú hitelállomány fele a deviza-, és fele a forintalapú. Az államtitkár szerint nehéz megjósolni, hogy hányan veszik majd igénybe a konstrukciót.
MNB: drasztikusan nőtt a lakosság devizahitel-állománya
Teljesen kigyomlálják a svájci frank-hiteleket
A lízingesek is harcolnak az állami garanciáért
Azt is megmentik, aki felújításra vett fel hitelt
A bankok tudták, hogy rosszak a frankhitelek?
Az államnak sem jó a lakáshitelek bedőlése
Munkanélküliek adóssága: még nincs döntés
Hiteles mentőcsomag: kivel beszél a kormány?
MTI