A kormány "a mérlegelendő lehetőségek között" fontolgatja az egykulcsos, 16 százalék körüli személyi jövedelemadó (szja) bevezetésének lehetőségét - mondta a miniszterelnök szóvivője vasárnap Lovasberényben. A rendkívüli kormányülés második napján tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az adócsökkentés a kormány által kijelölt egyik fő irány.
"A kormány előtt levő és mérlegelendő variációk közül az egyik egy egykulcsos, 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadó rendszer. Amikor a kormány ezt elemzi, azt is vizsgálat alá veszi, hogy a családi elemek miként tudnak, vagy tudnának abban megjelenni". Az átalakítás és a bevezetés időpontja is "a mérlegelendő szempontok között van" - mondta a szóvivő. Hozzátette: azok a szempontok, amelyeket a Fidesz és a KDNP gazdaságpolitikájának homlokterébe helyezett, vissza kell, hogy köszönjenek az új adórendszerben is. "Ez is a mérlegelés része".
A kormányprogramban az adórendszerről annyi szerepelt: csökkenteni kell az adónemek számát, egyszerűsíteni az adóbevallásokat, szélesíteni az egyszerűsített adózási módozatok körét, egyszerűsíteni kell, vagy ki kell iktatni a hosszú és bonyodalmas előzetes hivatali engedélyezéseket is, csökkenteni az adó- és statisztikai adminisztrációt.
Megadóztatják a minimálbért?
Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára közölte, hogy elkészült a gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentése, amely szerint a 2010-es költségvetésnek nem sok köze van a valósághoz, a büdzsében számos súlyos valótlanság, trükk szerepel. Kérdésre válaszolva ugyanakkor azt is elmondta, hogy konszolidált a magyar gazdaság helyzete. |
A banki különadó mellett a lap szerint az szól, hogy a válság idején is háromszázmilliárd forintos nyereséget "zsebeltek" be a pénzintézetek, és hogy a kormányok az Egyesült Államokban, de több európai országban is élnek ezzel az eszközzel. A magánnyugdíjpénztári reform miatt a lap szerint ma a GDP 2 százalékával magasabb az államháztartási hiány, ez indokolná államosításukat.
A bürokrácia leépítésére, a párhuzamosan működő intézmények összevonására lehetőséget ad a lap szerint például az, hogy Magyarországon mintegy 40 olyan szakhatóság működik, míg más európai országokban jóval kevesebb.
A kétmillió minimálbérre bejelentett dolgozó megadóztatása mellett szól egyrészt az, hogy sokan csak papíron vannak minimálbérre bejelentve, és juttatásuk fennmaradó részét zsebbe kapják. Másrészt az adómentesség arra ösztönzi a munkaadókat, hogy ne emeljék a minimálbéresek fizetését, miközben a számuk eléri a kétmilliót.
Elszámoltatásért felelős kormánybiztos
Az elszámoltatásért felelős, azt koordináló kormánybiztost nevezett ki Papcsák Ferenc személyében a kormány háromnapos rendkívüli ülésének második napján - jelentette be Lovasberényben vasárnap a miniszterelnök szóvivője.
Szijjártó Péter - aki az új kormánybiztossal közösen tartott sajtótájékoztatót - elmondta: Papcsák Ferencnek az lesz a feladata, hogy az elszámoltatást koordinálja, valamint a közpénzek jövőbeni tiszta, jogszerű, takarékos felhasználásáért jogszabályokra, törvényekre tegyen javaslatot a kormánynak. Feladata lesz továbbá, hogy megnevezze azokat a felelősöket, akik az állam részéről korábban részt vettek olyan gazdasági döntésekben, amelyek egyértelműen károsak voltak az országnak és az adófizetőknek, és megtegye azokat a jogi lépéseket, amelyek következményeként a felelősöknek a törvény előtt kell majd számot adni tetteikről.
"Az elszámoltatás egyértelmű, logikus és jogos elvárás a magyar emberek részéről, s ennek a jogos elvárásnak a nemzeti ügyek kormánya meg kíván felelni. Elszámoltatás nélkül ugyanis tiszta lapot nyitni, új korszakot kezdeni nem lehet, a demokratikus normák helyreállítása nem történhet meg az elszámoltatás teljes körű véghezvitele nélkül" - hangsúlyozta Szijártó Péter.
Jelentősen át fog alakulni a Fidesz elnöksége - mondta Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök a TV2 Napló című műsorának vasárnap bemutatott riportjában. A csatorna stábja május 31-én, hétfőn végigkövette Orbán Viktor első miniszterelnöki munkanapját, amelynek délutánján a Fidesz elnöksége is ülésezett. |
Papcsák Ferenc - aki 2005-ben részt vett "az Apró-Gyurcsány érdekkör privatizációból, állami megrendelésekből, illetve állami hitelekből történő meggazdagodásának titkait" vizsgáló parlamenti bizottság munkájában is - elmondta, a kormányülésen több olyan ügyet is érintettek, amelyek jelentősen sértették az ország érdekeit. Ezek közül megvizsgálják az úgynevezett off-shore ügyeket, többi között a Wallis csoport, a Dataplex, Oszkó Péter volt pénzügyminiszter és a Magyar Nemzeti Bank elnökének ügyét. Vizsgálják a Malév privatizációját, s azt, hogy mire költötték el annak 460 milliárd forintos bevételét, továbbá tisztázni kívánják "a közérdekű adatokkal összefüggő meghamisítással," kapcsolatos, a 2006. évi államháztartási adatok eltitkolásának ügyet is, amelyben már korábban feljelentették Gyurcsány Ferencet és Veress János korábbi pénzügyminisztert. Áttekintik a minisztériumokban az átadás-átvétellel kapcsolatban tisztázásra váró kérdéseket is.
A kormány hétfőn Lovasberényben folytatja a munkáját. A háromnapos rendkívüli ülésen az árvízhelyzetet, az elszámoltatás kérdését, valamint a gazdasági akcióterv kidolgozását és elfogadását vitatta, illetve vitatja meg a kabinet.
MTI, Magyar Hírlap