Az MSZP frakcióvezetője a szerdai parlamenti szavazás után tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a Fidesz-kormány feladata az is, hogy orvosolja és kezelje a problémákat. Mint mondta, három aggályuk van a törvénnyel kapcsolatban: az időzítése, az előkészítetlensége, illetve az, hogy elmaradtak az előzetes egyeztetések a határon túli magyarokkal, valamint a szomszédos országokkal.
Mesterházy Attila közölte, az MSZP frakció többsége támogatta a javaslatot, mert úgy ítélték meg, hogy a mostani körülmények között ez egy szimbolikus gesztus, amely a kulturális összetartozást fejezi ki a nemzet egészét tekintve. Arra a felvetésre, hogy a frakcióból többen nemmel szavaztak, azt válaszolta: nem rendeltek el kötelező szavazást a képviselőcsoportban.
Semjén Zsolt szerint semmiféle etnikai, vagy egyéb diszkrimináció nem szerepel a szerdán elfogadott, kettős állampolgárságról szóló törvényben, az semmilyen európai, nemzetközi fórumon nem támadható. A KDNP elnöke a parlamenti szavazás után tartott sajtótájékoztatóján Szlovákiával kapcsolatban azt mondta: "mi mindenkivel megpróbáltunk és megpróbálunk szót érteni, akivel lehet, azonban akik nem akarnak velünk szót érteni, azoknak a kedvéért nem adhatjuk fel a legtermészetesebb jogainkat". A politikus hangsúlyozta, nem jelent veszélyt egyetlen ország számára sem, ha a határon túli magyarok élnek természetes jogaikkal.
A többség támogatná a kettős állampolgárságot |
Semjén Zsolt személyes megjegyzésként hozzátette: "ezért a mai napért érdemes volt képviselőnek lenni".
Lesz magyar válaszlépés
Martonyi János leendő külügyminiszter szerint semmiféle biztonságpolitikai kockázatot nem jelent az, hogy Magyarország lehetővé teszi az egyéni kérelmek alapján a szomszédos országokban élő magyarok számára a magyar állampolgárság megszerzését. Martonyi János erről szerdán a Sándor-palota előtt újságíróknak beszélt, miután fogadta őt Sólyom László köztársasági elnök.
A külügyi tárca leendő vezetője szerint hátrányos megkülönböztetést jelentene, ha a szlovák parlament automatikusan megfosztaná a szlovák állampolgárságuktól azokat, akik egy másik állam állampolgárságát kérik. Közölte, az "ilyen típusú megtorlás", amelyre most a pozsonyi parlament készül, semmivel nem igazolható, és szerinte az nyilvánvalóan a magyarok ellen irányul. Ezzel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy Szlovákiában ma is sok kettős állampolgár él. Martonyi János szerint "ez a fajta automatikus megfosztás" beleütközik a vonatkozó nemzetközi jogba, normákba, továbbá diszkriminatív.
Közölte, meg fogják tenni a szükséges lépéseket, amelyek azt eredményezhetik, hogy a szlovák kormány és a szlovák parlament újragondolja a döntését. Arra kérdésre, mit tartana megfelelő lépésnek, egyelőre nem kívánt nyilatkozni. Utalt arra, hogy a magyar kormány szombat délután alakul meg, és várhatóan a következő héten dönt a válaszlépésekről.
A hét kérdése: Ön támogatja a kettős állampolgárságot? Szavazzon!
|
A Jobbik üdvözli a magyar állampolgárságról szóló törvény parlamenti elfogadását, a jogszabályt a "nemzetegyesítés és nemzetépítés újabb nagyon fontos állomásának" tartja. Szávay István, a Jobbik nemzetpolitikai kabinetvezetője szerdán a szavazást követően a Parlamentben úgy nyilatkozott: fontos, hasznos, történelmi a törvény, amellyel a Országgyűlés a trianoni békediktátum évfordulójának nemzeti emléknappá nyilvánítása mellett egy másik, több évtizedes adósságát törlesztette.
A kettős állampolgárságról szóló jogszabállyal az anyaország kinyújtotta a kezét határon túli magyarság irányába, és közjogi értelemben is megadta a lehetőséget "az elcsatolt területeinken élő magyar testvéreink számára arra, hogy kinyilvánítsák az egységes magyar nemzethez való tartozásukat" - fogalmazott az ellenzéki képviselő.
MTI