1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Azok a szupertankerek, amelyek nemrég még megállás nélkül szelték a világ óceánjait, most a kikötőkben vesztegelnek, telerakodva olajjal
Azok a szupertankerek, amelyek nemrég még megállás nélkül szelték a világ óceánjait az olthatatlan olajszomjúság csillapítása érdekében, most a kikötőkben vesztegelnek, telerakodva olajjal, leeresztett horgonnyal, unatkozó legénységgel. Az Egyesült Államokban a hatalmas tárolókban alig akad már szabad kapacitás.

Amióta a nyersolaj iránti kereslet a mélybe zuhant, a világ nyakig ül a fekete aranyban.  Kevesebb mint 1 évvel ezelőtt az olajár még rekordmagasságban tanyázott. A termelők és kereskedők mára azonban új jelenséggel szembesültek: a világ kevesebb olajat akar, nem pedig többet. Az olajcsapokat azonban nem olyan egyszerű csak úgy elzárni. Az olajtársaságok és a befektetők ezért jobb híján hatalmas készleteket halmoznak fel a nyersolajból, várva, hogy a kereslet újra fellendüljön, a medvepiac véget érjen, a készleteket pedig profitra válthassák.

Mindeközben az olajtermelő országok, mint például Irán sok millió hordó olajat pumpáltak az üresen ácsorgó tankerekbe, így csökkentve a piacon szabadon lévő készletmennyiséget. A cél az, hogy megállítsák az árzuhanást, ami tönkreteszi országuk gazdaságát.



A kereskedőknek alapvetően nem újdonság, hogy a raktározással és eladás megfelelő időzítésével kell játszaniuk: mindig csak akkor dobják a piacra az olajat, amikor a lehető legjobb árat kaphatják érte. Ami ezúttal különbözik a szokásos üzletmenettől, az az olajpiaci árzuhanás hihetetlen sebessége. A Newedge elemzője, Antoine Halff az AP-nek elmondta: senki sem számított arra, ami végül megtörtént. A legtöbben azt várták a piactól, hogy az árak tovább emelkednek 200 dollárig, vagy akár hordónként 250-ig is. A szakértők egymásra licitáltak abban, ki jön elő magasabb árelőrejelzéssel.

Most azonban az egyetlen követhető stratégia a raktározás. Aki olcsón tud olajat vásárolni és raktározni, később nyerhet az ügyleten, ha a világgazdaság újra felpörög.

Az oklahomai Cushing körzetében található tartályok, melyek az Egyesült Államok olajkészletének 10 százalékát tartalmazzák, hónapok óta dugig vannak olajjal. Hogy pontosan mennyire közelítik meg a maximális kapacitást, az szigorúan őrzött titok, de iparági elemzők szerint Cushingnál hamarosan ki lehet tenni a "Megtelt" táblát. Vannak más tárolók is az országban, amelyek jelentős szabad kapacitásokkal rendelkeznek, de Cushing a szállítási helye a New York-i Árutőzsdén forgalmazott olajkészleteknek. Ez azt jelenti, hogy minél inkább tele van Cushing, annál alacsonyabban vannak az árak az olajpiacon.

Az olaj egy része hatalmas tankhajókba kerül - és ott is marad egy jó időre. A Royal Dutch Shell és más mamutcégek által bérelt szupertankerek legénységének nem sok dolga van, legfeljebb az unalom elűzésével akadhatnak gondjaik. Több mint 30 tanker szolgál jelenleg gyakorlatilag úszó raktárként; mindegyikük 2 millió hordó olajat (lenne) képes mozgatni a kikötők között. A világ minden táján horgonyoz néhány ilyen óriás a texasi partoktól kezdve Európán át egészen a nigériai vizekig.

Phil Flynn, az Alaron Trading Corp. elemzője az AP-nek elmondta: ez a módszer kezd meglehetősen drágává válni. "Ha nagy mennyiségű olajon üldögélsz, és folyamatosan fizetsz a raktározásért és biztosításért, anélkül hogy vevőt találnál a készletre, könnyen előfordulhat, hogy bagóért kell eladnod csak azért, hogy végre megszabadulhass tőle" - mondta el Flynn. Másrészről viszont ahogy a szárazföldi tartályok kezdenek megtelni, a szállítóhajókat birtokló vállalatok ajtaján bekopogott a profit. A cégek naponta 75 ezer dollárt kérnek az olajraktározásért - ez éppen háromszor több, mint amennyibe mindez tavaly nyáron került.

A ´80-as évek elején kezdett meredeken emelkedni az olaj iránti kereslet, ami tovább szárnyalt az elmúlt években, ahogy a kínai gazdaság robbanásszerű fejlődése kibontakozott, a termelők pedig hatalmas olajtengereket szippantottak ki a földből, hogy kaszálhassanak a csúcs-árakon. A recesszió aztán elkapta a világ torkát, a befagyott hitelpiac tovább rontotta a helyzetet, a készletek pedig egyre csak növekedtek.

Az amerikai finomítók már jelentősen visszafogták az üzemanyagtermelést, ahogy a gazdasági nehézségek közepette több millió amerikai - nagyrészt munka nélkül - inkább a garázsban hagyja az autóját.
A legutóbbi kormányzati adatok szerint az Egyesült Államok tartalékai hatalmas mennyiségű fölösleges nyersolajjal emelkedtek, és elegendőek lennének 15 millió amerikai autó egy éven át történő üzemeltetéséhez. Csak az év eleje óta 26 millió hordóval nőtt a tartalék mennyisége. A Szaúd-Arábiából, az Egyesült Arab Emirátusokból és Nigériából érkező olaj sem talál egykönnyen vevőre, még ha nagy részét az Egyesült Államokban fel is használják gázolaj előállításához.

A nemzetközi olajpiacon olyan sok résztvevő van, hogy senkinek sincs elég hatalma ahhoz, hogy kibillentse az árakat. Az OPEC napi 4 millió hordóval vágta vissza a termelést, ennek ellenére továbbra is 40 dollár körül döglődik az olajár - a csúcs pedig hordónként 147 dollár körül volt.


WTI Spot Prices, USD/hordó

A szakértők nem tudják biztosan megmondani, mi lesz, ha az a rengeteg olaj egyszer csak partot ér. Az egyik félelem szerint ilyen alacsony olajárak mellett a vállalatok egyszerűen abbahagyják a fúrást és a kitermelést, olyan energiahiányba sodorva a világot, ami garantáltan megdobja majd az árakat. Augusztus óta az Egyesült Államokban a működő gáz- és olajkutak száma drasztikusan, 39 százalékkal csökkent.

A másik elképzelés szerint az árak elképzelhetetlen mélységekbe zuhannak, ha a vállalatok egyszerre több millió hordó olajat zúdítanak a piacra. "Ha mindenki egyszerre rohan a kijárathoz, az az árak összeomlását eredményezi" - mondta Flynn.

Az OPEC ismét lejjebb rakja a lécet? 
Van, aki már látja a 200 dolláros olajat
Amerika megdönthetetlen

Gazprom-bravúr: magasabb bevétel
Köszönik szépen, jól van a Mol!
Megszenvedte az OMV az olajár zuhanását
Nem lesz többé Tesco-benzinkút

Privátbankár, AP

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG