Régiós összefogás Hétfőn délután fél háromkor a Magyar Nemzeti Bankkal együtt a cseh, a lengyel és a román jegybank is közleményt bocsátott ki, vagy interjút adott annak érdekében, hogy megakadályozza a közép-kelet-európai valuták túlzott mértékű és sebességű leértékelődését - nyilatkozta a jegybank elnöke, Simor András. Az elnök nem válaszolt arra a kérdésre, hogy a forint érdekében beavatkozott-e a jegybank a piacon. "Magyarországon lebegő árfolyamrendszer működik, ezért az MNB-nek továbbra sincs árfolyamcélja, az infláció féken tartása és a pénzügyi stabilitás az MNB kiemelt célja" - közölte az elnök, aki elmondta azt is, hogy az új inflációs jelentésben szabály alapon a januári illetve a február elején rögzített forint/euró árfolyamokkal számoltak, így 2010-re például a jelenlegihez közeli árfolyam szerepelt. |
MNB: alapkamat maradt, a GDP adat ijesztő lesz
Simor András, az MNB elnöke közölte: a Magyar Nemzeti Bank készen áll minden szükséges lépés megtételére, hogy megakadályozza a forint árfolyamának piaci zavarokat előidéző mozgását. A magyar jegybankelnök szerint az euró minél gyorsabb bevezetése továbbra is a legfontosabb cél, de ehhez teljesíteni kell a maastrichti kritériumokat.
Látványosan erősödik a forint: 200 alatt a frank
Samu János valószínűnek tartja, hogy a verbális üzenetek után a forint kereskedésében egy nyugodtabb szakasz következhet, és a forint/euró árfolyam rövid távon 290 forint körüli szinten stabilizálódhat. Úgy véli azonban, hogy a kamatcsökkentésnek még nem jött el az ideje, erre csak több hétig tartó, viszonylag erős árfolyam mellett kerülhet sor.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az inflációs kilátások és a recesszió kamatcsökkentést indokolna, de a pénzügyi stabilitás törékeny, ezért korai lett volna a lazítás. Az állampapírpiaci hozamok emelkedése ellenére sem tartotta indokoltnak az alapkamat emelését, amit néhány elemző várt. Hozzátette: jelenleg nem a piacról finanszírozza magát az államháztartás, ezért nem kellett annyira figyelembe venni a hozamok alakulását.
A forint erősödése az elemző szerint még nem jelent trendet, de a közös jegybanki fellépés erősebb szinten stabilizálhatja a régió devizáit. Suppan Gergely úgy vélte: a jegybanki kamat csökkentése akkor folytatódhat, ha a piaci bizalom kezd visszatérni és ez megmutatkozik az állampapírok vásárlásában is.
Az MNB kiáll a forint védelmében
Amerika retteghet a forinttól is
MTI