Nem ért véget a hitelválság: továbbra is döcög a fizetés
Az amerikai lakóingatlan-piacon még nem ért véget a jelzáloghitel-válság, sőt bizonyos tekintetben romlott a helyzet
Az amerikai lakóingatlan-piacon még nem ért véget a jelzáloghitel-válság, sőt bizonyos tekintetben romlott a helyzet: növekedett az olyan háztulajdonosok száma, akik legalább egy hitelrészlet befizetésével elmaradtak - közölte szerdán a Jelzáloghitelbank Szövetség.
A szóban forgó háztulajdonosok aránya rekord nagyságú, több mint 10 százalékos volt az első negyedévben. Ez a mutató a tavalyi negyedik negyedévben 9,5 százalék, egy évvel ezelőtt pedig még csak 9,1 százalék volt. A banki szövetség rámutatott, hogy az adatokat az időszaki befolyásoló tényezők figyelembe vételével számították ki. Sok tulajdonos télen, a magasabb fűtési költségek és az ünnepi kiadások miatt megszorul, gyakoribbak a részletfizetési gondok.
"Nem látok arra utaló jelet, hogy romlana a helyzet, de még el fog tartani egy darabig" - mondta Jay Brinkmann, a szövetség vezető közgazdásza, aki hozzátette: "a rossz helyzet ha nem is romlik, még mindig rossz". Ugyancsak minden korábbinál magasabbra, 4,6 százalékosra nőtt az első negyedévben azoknak az aránya, akik esetében a hitelező pénzintézet elindította a tulajdonjog érvényesítési folyamatát, ilyenkor a családokat kiköltöztetik, és a bank lefoglalja az ingatlant.
Szakértők rámutattak: elsősorban a tartósan magas munkanélküliség és a lakosság csökkenő jövedelme magyarázza azt, hogy a háztulajdonosok ilyen magas arányban nem tudják teljesíteni hitelvisszafizetési kötelezettségeiket, és emiatt folytatódnak a házlefoglalások. Eredetileg azt gondolták, hogy a jelzálogpiaci krízist a hitelpiac szűkössége tartja fenn. De kiderült, hogy leginkább növekvő mértékben azok a jó hitelmutatókkal rendelkező háztulajdonosok válnak fizetésképtelenné, akik hagyományos, rögzített kamatozású lakáskölcsönöket vettek fel. E csoport aránya 37 százalékos volt az első negyedében az új banki házlefoglalások körében, szemben az egy évvel korábbi 29 százalékos adattal.
Egyre kisebb azoknak az ingatlan-lefoglalásoknak az aránya, amelyek a kockázatos, az elsődleges piac alatti, változó kamatozású hitelekkel kapcsolatosak, jóllehet ez a piaci szegmens váltotta ki az egész jelzáloghitel-piaci válságot. A mutató idén az első negyedévben 14 százalékos volt, míg tavaly január és március között még 27 százalékot mértek.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár