Nem minden bányató biztonságos
A legtöbb bányató esetében ugyanis nem ellenőrzik a vízminőséget, fennáll a fertőzés veszélye, veszélyt jelenthet a beláthatatlan és változó mélység is, és lehetnek olyan részek, ahol a víz már nem tud felmelegedni. Az is előfordul, hogy drótok, alkatrészek és egyéb veszélyes tárgyak hevernek a tó alján - tette hozzá Borók Nikoletta.
Pest megyében a Délegyházán, Dunaharasztin, Gyömrőn, Pócsmegyeren, Veresegyházon, Dunavarsányban lévő bányatavakat, valamint a Budakalász melletti Omszki-tó kis részét lehet legálisan használni – ismertette.
A bányatavak esetében a fürdőzésre alkalmas helyek kijelölését az önkormányzat hozzájárulásával az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) kistérségi hivatala végzi. A rendőrség ennek betartásáért felel.
A jetskizésre alkalmas területet az önkormányzat hozzájárulásával a közlekedési hatóság jelöli ki, a pályát bójákkal kell körülhatárolni. Az előírásokat megszegők 20 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújthatók, a jetskit engedély nélkül vagy ittasan vezetők 100 ezer forintos pénzbírságra számíthatnak – közölte a rendőrség munkatársa. Borók Nikoletta kitért arra is, hogy jetski-pályának a délegyházi tó van kijelölve, ahol tilos a fürdés; wakeboardozni az Omszki-tó erre a célra elkerített részén lehet.
Pest megyében 2009-ben 21 ember fulladt vízbe.
MTI