Az ipari exportértékesítés árai a 2010. márciusinál 0,3%-kal magasabbak, a 2009. azonos havinál 5,1%-kal alacsonyabbak voltak. Összességében az ipari termelői árak az előző havihoz képest 1,6%-kal nőttek, az egy évvel korábbihoz mérten 0,1%-kal csökkentek. Az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva áprilisban 3%-kal – az elmúlt két év során a legnagyobb mértékben – emelkedtek.
A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 2010 áprilisában átlagosan 1,2%-kal haladták meg az előző havit. A legerőteljesebben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás árai nőttek (4,4%), alapvetően a kőolaj- és kőolajszármazékok világpiaci jegyzésárának hatására. A kohászat, fémfeldolgozásban (2,9%) és a vegyi anyag gyártásában (2,8%) szintén jelentős áremelkedés következett be. A feldolgozóipari átlagnál kisebb mértékű áremelkedés történt a villamos berendezés (1,1%), a gumi, műanyag és építőanyag (0,7%), valamint az egyéb feldolgozóipari termékek (0,8%) gyártásában. A számítógép és elektronikai termékek gyártása (0,2%), illetve a járműgyártás (0,1%) belföldi értékesítési árszintje gyakorlatilag nem változott. A többi feldolgozóipari ágazatban árcsökkenés történt – a legnagyobb mértékben, 1,8%-kal a gyógyszergyártás területén mérséklődtek az árak.
Áprilisban az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 5, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 1%-kal emelkedtek. 12 havi összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve a legerőteljesebben a vegyipari ágazatokban – a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (24,9%), illetve a vegyi anyag, termék gyártásában (13,1%) – nőttek az árak. Kisebb áremelkedés történt a villamos berendezés gyártásában (3,9%), illetve az egyéb feldolgozóiparban (2%). A gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban, továbbá a kohászat, fémfeldolgozás területén 1% körüli, a járműgyártásban mérsékeltebb, 0,5%-os áremelkedés történt. A 2009. áprilisihoz hasonló volt az árszint a gyógyszergyártásban, valamint a számítógép, elektronikai termékek gyártásában. A gép és gépi berendezés gyártásában 0,9, a fa-, papír- és nyomdaiparban, a textil- és bőriparban, továbbá az élelmiszeriparban több mint 3,5%-kal mérséklődtek az árak. A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 3,9%-os árszintemelkedés történt. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai átlagosan 6, a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 4,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010. áprilisban az előző hónaphoz képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 4,1, a beruházási javak körében 0,3%-os árnövekedés mutatkozott. A fogyasztási cikkek árai ezzel szemben 0,6%-kal mérséklődtek. Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 7,6%-kal emelkedtek, a beruházási javak gyártásánál 0,1%-kal csökkentek (azaz gyakorlatilag nem változtak), a fogyasztási cikkek esetében 2,7%-kal mérséklődtek.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010 áprilisában mérsékelten, 0,3%-kal nőttek, 12 havi összehasonlításban 5,1%-kal csökkentek. Hazai fizetőeszközünk átlagárfolyama egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva nem változott, a dollárhoz képest 1%-kal gyengült. A 2009. áprilisival összevetve azonban
a forint jelentős mértékben erősödött: az euróhoz mérten 10,1, a dollárhoz képest 11,6%-kal.
Az Európai Unió 27 tagországa ipari termelőiár-indexének 2010. áprilisi alakulásáról szóló Eurostatsajtóközlemény 2010. június 2-án (szerdán) jelenik meg.
Privátbankár