Máriás Attila, a BDO Magyarország könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég munkaügyi szaktanácsadója a fiatalkorú munkavállalók foglalkoztatásának feltételei kapcsán elmondta: munkaviszonyt munkavállalóként a 16 évnél idősebbek, illetve azok a 15. életévüket betöltött diákok létesíthetnek, akik általános iskolában, szakiskolában vagy középiskolában nappali képzés keretében tanulnak és az iskolai szünetben kívánnak dolgozni. Amennyiben a munkavállaló még nem múlt el 16 éves, a foglalkoztatásához törvényes képviselőjének írásbeli hozzájárulása szükséges, a munkaszerződés megkötésére csak ezen engedély beszerzését követően kerülhet sor – tette hozzá.
A foglalkoztatás megkezdését megelőzően a foglalkoztató feladata – a bejelentésen túl – a munkaszerződés írásba foglalása, amelyben rögzíteni kell a felek lényeges adatait, a munkavállaló munkakörének konkrét és egyértelmű megnevezését, személyi alapbérét, valamint a munkavégzés helyét - mondta a tanácsadó. Máriás Attila hozzátette: a személyi alapbér meghatározása csak időbérben történhet, s figyelemmel kell lenni a minimálbérre. Ez havibér alkalmazása esetén bruttó 73 500, napibér alkalmazása esetén 3380/nap, míg órabér alkalmazása esetén 515 forint/óra.
Fiatal munkavállalók esetében a Munka Törvénykönyve a munkaidő és a pihenőidő vonatkozásában a fő szabályoktól eltérő, szigorúbb előírűsokat állapít meg - mutat rá a BDO Magyarország munkaügyi szaktanácsadója. A 18 évnél fiatalabbak munkaideje a napi 8, illetve a heti 40 órát nem haladhatja meg, és esetükben legfeljebb egyhetes munkaidőkeret alkalmazható. A munkáltató két munkavégzés között legalább 12 óra megszakítás nélküli pihenőidőt köteles biztosítani a fiatal munkavállaló részére, míg a munkaközi szünet mértéke esetükben négy és fél óra munkavégzést követően 30 perc. Tizennyolc év alatti munkavállaló éjszakai vagy rendkívüli munkavégzésre még különösen indokolt esetben sem osztható be – hívják fel rá a figyelmet.
Privátbankár