.jpg)
Az önkéntes kassza 248 ezer tagjából 2009 végéig 75 ezren érik el a 10 éves tagságot, vagyis ennyien vehetnék fel megtakarításukat annak adóvonzataival együtt. Hozzátette: a számlaegyenlegek 30-35 százaléka hozam, a többi tőkekövetelés. Négy-ötezren már régen kivehették volna a pénzüket, de érdemes volt pénztárban fialtatni a megtakarítást, mert nem kellett kamatadót fizetni utána.
Ha valaki most felveszi a megtakarítását, azonnal realizálja a veszteséget - figyelmeztetett Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezetője. Azt tanácsolta: akinek haladéktalanul pénzre van szüksége, inkább vegyen fel tagi kölcsönt vagy válassza az egyéni számla lekötést, így számlaegyenlege 50 százalékáig euró alapú hitelt vehet fel. A nyugdíj előtt állók pedig - ha nem tudják kivárni, amíg a tőkepiaci helyzet javul, az egy összegű kifizetés helyett inkább válasszák a járadék szolgáltatást.
Az OTP évi 3 százalék technikai kamatot kínál, amit mindenképpen megkap a pénztártag, ha pedig ennél nagyobb a hozam, azt fizetik ki. Az OTP önkéntes kassza jelenleg 62 főnek folyósít járadékot.
Várnagy Anikó szerint az idén enyhén emelkedett a szolgáltatást kérők száma, a januári 22 százalékos növekedés után februárban már kétszer annyian döntöttek erről, mint egy évvel korábban. Hozzátette: tavaly február óta felhívják a szolgáltatást kérők figyelmét a piaci folyamatokra, arra, hogy egyenlegük az előző év végihez képest csökkent.
A jelenlegi helyzetben nem szabad kiszállni vagy portfóliót váltogatni - hangsúlyozta Nagy Csaba -, ha pedig mégis erre kényszerül valaki, figyelje, hogy az egyes portfóliók egységnyi elszámolóárai mikor közelítenek egymáshoz. A különböző pénztárak esetében azonban az árfolyamok a választható portfólió különböző indítása miatt nem összevethetők - tette hozzá.
A magánkassza ügyvezetője felhívta a figyelmet: a pénztári veszteségek mindenhol nagyok, az osztrák nyugdíjalapok például átlagosan 13, a svédek átlagosan 21 százalékot estek, de az utóbbiak esetében egyes eszközosztályokban 40,3 százalékos vagyonvesztés is előfordult.
A sajtótájékoztatón kiderült: az ügynökök a pénztári szférában is gondot okoznak azzal, hogy megfelelő tájékoztatás nélkül viszik egyik pénztárból a másikba a tagokat. A Stabilitás Pénztárszövetség elképzelései szerint be kellene vezetni egy kiegészítő adatlapot, amelyen az ügynökök tájékoztatnák az átlépőket egyebek között az elbocsátó és a befogadó pénztárak teljesítményéről, és ezt aláírásukkal is hitelesítenék.
Nagy Csaba a tervezett adómódosításokról szólva úgy vélekedett, hogy a cafeteria rendszer megadóztatásakor azt is meg kellene vizsgálni, ez hogyan hat a többi rendszerre. Már a tavalyi módosítás is csökkentette a munkáltatói befizetéseket, sok nagy munkáltató emiatt a plafonösszegig csökkentette hozzájárulását. Várnagy Anikó szerint az önkéntes pénztári befizetések átlagosan 80 százaléka a munkáltatóktól származik. Az OTP pénztárnál kisebb, 50-60 százalék a munkáltatói befizetések aránya, mert több nagy munkáltató elvárja, hogy a dolgozók maguk is takarékoskodjanak - mondta.
***
A kialakult pénzpiaci helyzet miatt sokan teszik fel a kérdést, hogy: a válsággal az időskori éveinkre bebiztosított stabil anyagi háttér meginog? Érdemes így egyáltalán öngondoskodni? A válasz feltétlenül igen, érdemes.
A demográfiai trendek negatív társadalmi-gazdasági hatásai egyre nyilvánvalóbbak a mindennapokban is. A társadalom elöregedése miatt egyre kevesebb fiatalnak kell eltartania egyre több nyugdíjast. A felosztó-kirovó nyugdíjrendszer problémáit csak az állam nem tudja megoldani, éppen ezért elengedhetetlen, hogy a lakosok minél tudatosabban készüljenek nyugdíjas éveikre, előtakarékoskodjanak, azaz tudatosan foglalkozzanak az öngondoskodás kérdésével. Még akkor is, ha vannak olyan évek, amikor nem csupán nyugdíjcélú, hanem egyéb befektetéseink is gyenge évet tudhatnak maguk mögött, mint most is, hosszú távon nincsen más megoldás az öngondoskodáson kívül.
Sárba tiporja az öngondoskodást a kormány
Kihagyták a tervekből a tűrőképességünket
Nyugdíjpénztár: nem kell mindjárt menekülni
Nyugdíjas forintok: több kerül a számlánkra
13. havi nyugdíj: "elvehetetlen ingyenpénz"
MTI