.jpg)
Emlékeztetnek rá, hogy a krízis a részvénypiacokon és a kötvénybefektetéseknél is zuhanást okozott, a fejlődő kötvénypiacok 10 százalékos átlagos gyengüléssel zárták az évet, és az alternatív befektetések, az olaj és a nyersanyag ára is jelentősen esett.
Az egyes pénztárak befektetési döntéseitől függetlenül, a külső környezet változása az elmúlt időszakban lehetetlenné tette értelmezhető hozamok elérését. A befektetéseken jelentkező veszteség azonban nem kérdőjelezi meg a nyugdíjkifizetések biztonságát, a rendszer fenntarthatóságát - szögezik le. Indoklásként emlékeztetnek rá, hogy a nyugdíjkorhatárig átlagosan hátralévő évek száma 27-32 között alakul a magánnyugdíjpénztári rendszer egészében. Ezen az időtávon a normál (válságmentes) időszakok alatt elérhető 2,5-3 százalékos éves átlagos reálhozamok idővel korrigálják a most elszenvedett veszteséget. A gazdasági helyzet megszilárdulásával a piacok visszatérnek az átlagos, inflációt meghaladó, hosszú távú hozamokhoz - fűzik hozzá.
Példaként említik, hogy az 1998-as orosz válság, és a 2000-2001-es "internet-lufi kidurranása", majd az ezt követő amerikai recesszió negatív hatásain is felülemelkedtek a nyugdíjpénztárak az elmúlt években.
Több magánnyugdíjpénztár is bevezette tavaly év elején a választható portfóliós rendszert, amelyben a pénztártagok három befektetési portfólió közül választhatnak. E pénztárak tagjainak figyelmét arra hívják fel, hogy ne döntsenek meggondolatlanul. "Nem racionális pánik hatása alatt dönteni, és hirtelen portfóliócsoportot váltani, akár a kevésbé kockázatos portfólió kiválasztásával" - áll a közleményben.
Statisztikailag igazolható tényként közlik, hogy a pénzügyi területen tapasztalatlan lakosságot a válságszituációk befektetési területen rossz döntésekre sarkallják. Az orosz válság és az amerikai recesszió idején, 1998-2001 között 8,5 százalékról 2 százalék alá esett a háztartások részvényeinek aránya a megtakarításokon belül. A 2003 és 2007 között bekövetezett, közel hatszoros magyar részvénypiaci emelkedésből így gyakorlatilag teljesen kimaradt a lakosság, mivel a megtakarításon belüli részvényarány mindössze 0,5 százalékpontot emelkedett - ismertetik.
A választható portfóliós rendszerben azok számára, akiket mindössze 5 év választ el a nyugdíjkorhatártól, a kockázatosabb részvénybefektetések súlya nem lehet több mint 10 százalék, így a rövid távú negatív piaci hatásoktól a nyugdíjhoz közel álló réteg jelentős védettséget élvez - ismertetik.
A nyugdíjpénztári rendszer szükségszerűségét válságkörnyezetben is az támasztja alá a szövetség szerint, hogy a tagok vagyona professzionális vagyonkezelés alatt áll, az egyedi kockázatokat pedig kiszűrik a befektetésekből. Arányaiban alacsony, és fokozatosan tovább csökkenő költségterhelés mellett fektetik be a szervezetek a tagok által felhalmozott vagyont - fűzik hozzá.
A magyar nyugdíjpénztári rendszer az 1998-2001-es, több jelentős negatív külső tényező által is sújtott periódus kedvezőtlen hatásain is sikeresen felülemelkedett, és pozitív reálhozamot termelt a tagok számára - emlékeztetnek.
Ismét felhívják a figyelmet arra: a nyugdíjpénztári hozamok értékelése kizárólag hosszú távon racionális. Egy több évtizedet felölelő befektetési forma kizárólag abban az esetben érheti el optimális hozamát, ha nem a közérdeklődés fókuszát érdemtelenül elnyerő egyéves hozamokra koncentrál - áll a közleményben.
Szűcs Erika: megvédjük a jövő nyugdíjasait
Nyugdíjpénztári bukta: nem kell rögtön pánikolni
Bukásra állhatnak az életbiztosításosok is
MTI