.jpg)
Amit fontos tehát szem előtt tartaniuk a pénztártagoknak az a következő: a nyugdíjpénztári megtakarítás jellegénél fogva hosszú távú befektetés, és köszönhetően annak, hogy e megtakarítások tőkebefektetésekben (részvényekben, befektetési jegyekben, állampapírokban stb.) vannak elhelyezve, a 2008-ban megfigyelhető veszteségek az elkövetkezendő évek során kiegyenlítődhetnek.
A nyugdíjpénztárak működése tehát a jelenlegi piaci körülmények között is stabil, nem küzdenek likviditási problémákkal, a múlt évi kedvezőtlen pénztári hozamalakulások a pénz- és tőkepiacok változásait követik. Nem arról van tehát szó, hogy a 2008. évi veszteségek a pénztárak helytelen működéséből, a befektetések felelőtlen kezeléséből adódtak. A pénztárak a jogszabályoknak megfelelően a nyugdíjpénztári megtakarításokat pénz- és tőkepiaci eszközökbe fektetik, így azok piaci árfolyama az, ami meghatározza az egyéni nyugdíjpénztári számlák egyenlegét.
A nyugdíjpénztárak piaci értékeléssel állapítják meg az egyes portfoliók értékét, és ebből számolják a megtakarítások hozamát. A pénztári portfoliók értéke, így a pénztártagok megtakarításainak értéke is a hosszú távon várható pénz- és tőkepiaci fellendüléssel kiegyenlítődik majd. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások esetében a pénztártag a várakozási idő elteltével megtakarításait szabadon felhasználhatja, nyugdíjba vonulásával kérheti a nyugdíjszolgáltatást. A pénztártag ma egy ilyen irányú döntéssel azonnal realizálhatja az elmúlt év veszteségeit, míg ha a megtakarításait továbbra is a nyugdíjpénztári számláján hagyja, a jövőben annak értéke várhatóan hosszú távon emelkedni fog.
A magánnyugdíjpénztári tagoknál kicsit más a helyzet, tekintettel arra, hogy nekik jellemzően még hosszú évek vannak hátra a nyugdíjazásig, az ő esetükben nem beszélhetünk arról, hogy kivegyék megtakarításaikat a nyugdíjpénztári számlákról. Ők a negatív hozamok láttán legfeljebb portfolió- vagy pénztárváltással realizálhatják az elmúlt évben keletkezett nyugdíjpénztári veszteségeket.
Dr. Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára hangsúlyozza: „A nyugdíjpénztári megtakarításaink a nyugdíjas éveink biztonságát hivatottak szolgálni. A nyugdíjpénztárakban, a portfóliókban szereplő értékpapírok hiánytalanul megvannak. Világosan látnunk kell azonban, hogy a 2008-as kedvezőtlen nyugdíjpénztári hozamadatok és az év végi aktuális egyenleg nem azt jelentik, hogy az értékpapírjaink elvesztek; a számok a különböző pénzügyi eszközökbe befektetett megtakarításaink árfolyamát tükrözik. Hosszú távon várhatóan a kedvezőtlen hozamalakulások kiegyenlítődnek majd. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy mielőtt a pénztártag nyugdíjcélú megtakarításival kapcsolatban döntést hoz, akár arról, hogy áttér egy kevésbé kockázatos portfolióba, akár arról, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításait pénzzé teszi, vagy pénztárat vált, tájékozódjon a felől, hogy ez a későbbi megtakarításaikra milyen hatással lesz. Félő, hogy a napokban megjelenő kedvezőtlen hozamadatok bizalmatlanságot szülnek a pénztárakkal szemben és minderre a tagok meggondolatlan döntésekkel reagálnak majd. Nem szabad egyetlen év hozamalakulása alapján dönteni, hiszen az elmúlt 10 év átlagában a 2008. évet nem számítva a pénztárak reálhozamot értek el.”
Felmérések rendre azt mutatják, hogy a magyarok kevesebb mint egyharmada gondoskodik tudatosan nyugdíjáról, holott az öngondoskodás a gazdaságilag gyengébb évek ellenére is egy szükséges eleme életünknek. A demográfiai trendek negatív társadalmi-gazdasági hatásai egyre nyilvánvalóbbak a mindennapokban is. A társadalom elöregedése miatt egyre kevesebb fiatalnak kell eltartania egyre több nyugdíjast.
A felosztó-kirovó nyugdíjrendszer problémáit csak az állam nem tudja megoldani, éppen ezért elengedhetetlen, hogy a lakosok minél tudatosabban készüljenek nyugdíjas éveikre, és előtakarékoskodjanak. El kell érni, hogy az öngondoskodás, a nyugdíjcélú megtakarítás életformává váljon. Például a nyugdíjpénztári befizetést ne egy kötelező elvonásként éljék meg az emberek, hanem tudatos igényként. Gondoskodni kell időskori magunkról, amikor még aktív keresők vagyunk.
Bukásra állhatnak az életbiztosításosok is
A nyugdíjasok miatt megy csődbe a világ?
Hány lábon állunk a nyugdíjig?
Fölénybe kerültek a nyugdíjpénztárak
Magunknak spórolhatjuk össze a nyugdíjat