1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Június 30-ig minden önkéntes nyugdíjpénztári és magánnyugdíjpénztári tag kézhez kapja számlaegyenleg-értesítőjét. A legtöbb pénztártag gyenge eredményekkel fog szembesülni. Mielőtt azonban bármiféle döntést hozunk, érdemes alaposan tájékozódni
Az elkövetkező hónapokban, de legkésőbb június 30-ig minden önkéntes nyugdíjpénztári és magánnyugdíjpénztári tag kézhez kapja számlaegyenleg-értesítőjét, amiben jól nyomon követhetők az elmúlt év befizetései és hozama. Az összes pénz- és tőkepiaci szereplőre, így a nyugdíjpénztárak hozamát is befolyásoló világgazdasági válság hatására a legtöbb pénztártag a korábbi évekhez képest gyenge eredményekkel fog szembesülni. Az egyéni számlakivonaton megjelenő negatív hozamok még nem realizálódtak; a veszteség csak akkor válik kézzelfoghatóvá, ha valaki kiveszi a pénzét a pénztárból, ezért javasolt tájékozódni, mielőtt a pénztártag döntést hoz.

A világgazdasági válság pénztárakra kifejtett hatásai kapcsán mindezzel párhuzamosan a médiában gyakran sajnos nem pontos kép jelenik meg. Tény, hogy a 2008-as hozamok a pénzpiaci hatások miatt lényegesen elmaradtak a korábbi évektől, mindez egységesen igaz a teljes nyugdíjpénztári szférára - az önkéntes és magánnyugdíjpénztárakra, a választható portfoliót még 2009. előtt, és azt csak most bevezető nyugdíjpénztárakra egyaránt. De tekintve, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítások elsősorban időskori éveink anyagi biztonságát hivatottak megteremteni, az elmúlt év hozamadatai mellett a pénztárak hosszú távú teljesítményét érdemes vizsgálni. Ma már jogszabály írja elő, hogy az éves hozamráta közzétételekor a pénztáraknak szerepeltetnie kell az elmúlt 10 naptári év átlagos vagyonnövekedési mutatóját és az átlagos hozamrátáját is, hiszen egy pénztár teljesítményét, működési hatékonyságát ezek mutatják meg igazán.

Amit fontos tehát szem előtt tartaniuk a pénztártagoknak az a következő: a nyugdíjpénztári megtakarítás jellegénél fogva hosszú távú befektetés, és köszönhetően annak, hogy e megtakarítások tőkebefektetésekben (részvényekben, befektetési jegyekben, állampapírokban stb.) vannak elhelyezve, a 2008-ban megfigyelhető veszteségek az elkövetkezendő évek során kiegyenlítődhetnek.

A nyugdíjpénztárak működése tehát a jelenlegi piaci körülmények között is stabil, nem küzdenek likviditási problémákkal, a múlt évi kedvezőtlen pénztári hozamalakulások a pénz- és tőkepiacok változásait követik. Nem arról van tehát szó, hogy a 2008. évi veszteségek a pénztárak helytelen működéséből, a befektetések felelőtlen kezeléséből adódtak. A pénztárak a jogszabályoknak megfelelően a nyugdíjpénztári megtakarításokat pénz- és tőkepiaci eszközökbe fektetik, így azok piaci árfolyama az, ami meghatározza az egyéni nyugdíjpénztári számlák egyenlegét.

A nyugdíjpénztárak piaci értékeléssel állapítják meg az egyes portfoliók értékét, és ebből számolják a megtakarítások hozamát. A pénztári portfoliók értéke, így a pénztártagok megtakarításainak értéke is a hosszú távon várható pénz- és tőkepiaci fellendüléssel kiegyenlítődik majd. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások esetében a pénztártag a várakozási idő elteltével megtakarításait szabadon felhasználhatja, nyugdíjba vonulásával kérheti a nyugdíjszolgáltatást. A pénztártag ma egy ilyen irányú döntéssel azonnal realizálhatja az elmúlt év veszteségeit, míg ha a megtakarításait továbbra is a nyugdíjpénztári számláján hagyja, a jövőben annak értéke várhatóan hosszú távon emelkedni fog.

A magánnyugdíjpénztári tagoknál kicsit más a helyzet, tekintettel arra, hogy nekik jellemzően még hosszú évek vannak hátra a nyugdíjazásig, az ő esetükben nem beszélhetünk arról, hogy kivegyék megtakarításaikat a nyugdíjpénztári számlákról. Ők a negatív hozamok láttán legfeljebb portfolió- vagy pénztárváltással realizálhatják az elmúlt évben keletkezett nyugdíjpénztári veszteségeket.

Dr. Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára hangsúlyozza: „A nyugdíjpénztári megtakarításaink a nyugdíjas éveink biztonságát hivatottak szolgálni. A nyugdíjpénztárakban, a portfóliókban szereplő értékpapírok hiánytalanul megvannak. Világosan látnunk kell azonban, hogy a 2008-as kedvezőtlen nyugdíjpénztári hozamadatok és az év végi aktuális egyenleg nem azt jelentik, hogy az értékpapírjaink elvesztek; a számok a különböző pénzügyi eszközökbe befektetett megtakarításaink árfolyamát tükrözik. Hosszú távon várhatóan a kedvezőtlen hozamalakulások kiegyenlítődnek majd. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy mielőtt a pénztártag nyugdíjcélú megtakarításival kapcsolatban döntést hoz, akár arról, hogy áttér egy kevésbé kockázatos portfolióba, akár arról, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításait pénzzé teszi, vagy pénztárat vált, tájékozódjon a felől, hogy ez a későbbi megtakarításaikra milyen hatással lesz. Félő, hogy a napokban megjelenő kedvezőtlen hozamadatok bizalmatlanságot szülnek a pénztárakkal szemben és minderre a tagok meggondolatlan döntésekkel reagálnak majd. Nem szabad egyetlen év hozamalakulása alapján dönteni, hiszen az elmúlt 10 év átlagában a 2008. évet nem számítva a pénztárak reálhozamot értek el.”

Felmérések rendre azt mutatják, hogy a magyarok kevesebb mint egyharmada gondoskodik tudatosan nyugdíjáról, holott az öngondoskodás a gazdaságilag gyengébb évek ellenére is egy szükséges eleme életünknek. A demográfiai trendek negatív társadalmi-gazdasági hatásai egyre nyilvánvalóbbak a mindennapokban is. A társadalom elöregedése miatt egyre kevesebb fiatalnak kell eltartania egyre több nyugdíjast.

A felosztó-kirovó nyugdíjrendszer problémáit csak az állam nem tudja megoldani, éppen ezért elengedhetetlen, hogy a lakosok minél tudatosabban készüljenek nyugdíjas éveikre, és előtakarékoskodjanak. El kell érni, hogy az öngondoskodás, a nyugdíjcélú megtakarítás életformává váljon. Például a nyugdíjpénztári befizetést ne egy kötelező elvonásként éljék meg az emberek, hanem tudatos igényként. Gondoskodni kell időskori magunkról, amikor még aktív keresők vagyunk.

Bukásra állhatnak az életbiztosításosok is
A nyugdíjasok miatt megy csődbe a világ? 
Hány lábon állunk a nyugdíjig?
Fölénybe kerültek a nyugdíjpénztárak 
Magunknak spórolhatjuk össze a nyugdíjat
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG