Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Nyolc elnöki rendeletet írt alá Barack Obama amerikai elnök a hivatalba lépése utáni tizenegy nap alatt, s ezzel a legaktívabb elnöknek számít - írta a The Washington Times
Nyolc elnöki rendeletet írt alá Barack Obama amerikai elnök a hivatalba lépése utáni tizenegy nap alatt, s ezzel a legaktívabb elnöknek számít - írta a The Washington Times.
Obama - akinek az elnökségét óriási várakozás övezi - igyekszik bizonyítani, hogy minél előbb valóra váltja kampányígéreteit. Az elnöki rendeletekkel az amerikai végrehajtó hatalom feje a kongresszus megkerülésével cselekedhet. Elődei is így kezdték elnökségüket, csak nem ilyen tempóban.
Obama után a leggyorsabb elnök John Kennedy volt, aki nyolcadik rendeletét február 21-én, elnöksége 32. napján írta alá, vagyis csaknem háromszor annyi időre volt szüksége, mint Obamának. Reagan elnök a nyolcadik rendeletet február 24-én, Carter február 25-én írta alá, Clinton és George W. Bush esetében ez a dátum egyaránt március 9. volt.
Manapság 100 amerikai városból 84 pénzügyi gondokkal küszködik. A CNN tudósítása szerint fél évvel ezelőtt csak minden ötödik városnak voltak pénzügyi problémái.
Obama egyebek között rendeletet írt alá a terroristagyanús személyekkel való bánásmódról, a guantánamói börtöntábor egy éven belül történő bezárásáról, és elődje utasítását megváltoztatva az elnöki anyagok titkosságának feloldásáról. Mint Ben LaBolt fehér házi szóvivő kifejtette: Obama ígéreteinek megfelelően csökkentette a lobbisták befolyását, nyitottabbá és átláthatóbbá tette a kormányzást, és elindult Amerika energiafüggősége csökkentésének irányába.
"Obama problémája az, hogy hatalmasak az elvárások, a gondok pedig ijesztően nagyok. A rendeletekkel tudatja az országgal, hogy beváltja ígéreteit, jóllehet a komoly problémákat nem lehet gyorsan megoldani" - mutatott rá John Woolley, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem politológia karának elnöke.
Népszerűbbé váltak a könyvtárak az Egyesült Államokban a recesszió miatt - derült ki a CBS televízió tudósításából.
Az első elnök, George Washington óta 14.496 elnöki rendelet látott napvilágot. Többségük az elnöki hatalom működésére vonatkozott és kevésbé jelentős tartalmú volt, némelyik viszont legendás volt, például Lincoln 1863-as felszabadítási rendelete, vagy Roosevelt New Deal-programjának elemei.
Évi 500 ezer dollárban maximálja azon vállalatok vezetőinek a fizetését Barack Obama amerikai elnök, amelyek a gazdasági válságban állami segélyt kapnak.
Néhány elnöki rendeletet később bírói úton érvénytelenítettek, ilyen volt például Bush utasítása arról, hogy állítsanak fel katonai törvényszékeket a terroristagyanús személyek feletti ítélkezésre. Mint a kaliforniai politológia professzor rámutatott: Obama olyan kérdésekben bocsátott ki rendeletet, amelyekben többségi támogatást élvez, de a törvény megalkotása, a kongresszussal történő elfogadtatás lényegesen hosszabb időbe telt volna.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár