.jpg)
"Ez a történelmi lépés nem a vége lesz annak, amit a gazdaság talpra állítása érdekében teszünk, hanem inkább a kezdete" - fogalmazott az interneten is közzétett üzenetében.
Mint megállapította, a válsághoz vezető problémák mélyek és széles körűek, így a válasznak ennek megfelelőnek kell lennie. A soron következő legfontosabb feladatok között említette a bankok megsegítését, hogy a hiteláramlás megindulhasson, valamint a házak jelzálogcsőd-hullámának leállítását.
Obama feltehetően kedden írja alá a hatalmas élénkítő csomagot, amelynek végső változatát pénteken fogadta el a képviselőház, majd a szenátus. Az elnök szerdán Arizonába, a jelzálogcsődök által leginkább sújtott államok egyikébe látogat, ahol bejelenti: kormánya 50 milliárd dollárt szán a bajba jutott háztulajdonosok megsegítésére.
Obama köszönetet mondott a kongresszusnak az ösztönző csomag támogatásáért, jóllehet azt lényegében kétpárti támogatás nélkül hagyta jóvá a törvényhozás, a republikánusok szinte egységes tömbként ellene szavaztak. A demokraták csak három szenátort tudtak megnyerni ügyüknek, azok átszavazásával fogadta el a programot a felsőház.
Az elsősorban adócsökkentéseket és szövetségi munkahelyteremtő programokat tartalmazó élénkítő csomag a GDP 5 százalékára rúg, ezzel az Egyesült Államok legnagyobb volumenű gazdasági felépülési terve. (Franklin Roosevelt elnök hasonló programja a 30-as évekbeli nagy világválság idején a GDP 2 százalékát tette ki.)
A konzervatív The Wall Street Journal szerkesztőségi cikkben bírálta az 1073 oldalas ösztönző csomag elfogadásának körülményeit: a kongresszus alig 24 órával azután fogadta el, hogy a korábban az alsóház és a felsőház által elfogadott javaslatokat összefésülő úgynevezett konferencia bizottságban megegyezés született a végső változatról. Pedig a második világháború óta a legnagyobb állami kiadásnövelésről van szó, az állam szerepe erősödik az üzleti életben, az egészségügy és az energiapolitika terén. "Ennyit arról a demokrata ígéretről, hogy az átláthatóság új korszaka kezdődik" - írta az újság, megjegyezve, hogy az élénkítő csomag még az interneten sem volt olvasható.
A New York Post pedig azért bírálta Obamát, hogy a nagy sietséggel elfogadtatott ösztönző csomag kongresszusi jóváhagyása után háromnapos szabadságra ment, hazautazott Chicagóba. A lap is hangsúlyozta, a nagy rohanásban a képviselők egy része el sem tudta olvasni a dokumentumot, mielőtt szavazott róla.
Obama támogatja az őssejtkutatást
Barack Obama amerikai elnök hamarosan eltörli az embrionális őssejtkutatásra vonatkozó nyolcéves tilalmat, amelyet elődje, George Bush rendelt el - közölte Obama főtanácsadója, David Axelrod vasárnap a Fox News hírtelevízióban.
Bush tavaly júniusban harmadízben vétózta meg az őssejtkutatás szövetségi finanszírozását támogató kongresszusi kezdeményezést, miután azt a képviselőház és a szenátus is jóváhagyta. A javaslat célja az volt, hogy feloldják az embrionális őssejtkutatás állami finanszírozásának korlátozását.
Bush 2001-ben - részben konzervatív keresztény támogatói felé tett gesztusként - úgy rendelkezett: nem lehet központilag támogatni az embrionális őssejtkutatásokat. A tavalyi vétóval egyidejűleg szorgalmazta, hogy a tudósok az őssejtek kinyerésére keressenek olyan új módszereket, amelyekkel nem tesznek kárt embriókban. A Fehér Ház akkori közleménye szerint az embrionális őssejtkutatás az emberi magzatok szándékos megsemmisítését jelenti, és Bush "nem járul hozzá, hogy az adófizetők pénzéből ezt támogassák (...) nem hajlandó átlépni ezt az erkölcsi határt".
A tudomány az őssejtkutatástól remél áttörést az Alzheimer-kór, a cukorbetegség és más súlyos betegségek gyógyításában. Az elnök elutasítását bírálók azzal érveltek, hogy az amerikaiak több mint 60 százaléka támogatná az embrionális őssejtkutatásokat. A kutatások ellenzői viszont az abortuszhoz hasonlítják az embrionális őssejtkutatást, gyilkosságot emlegetve.
Barack Obama a tavalyi elnökválasztási kampányban Bush tilalmának feloldása mellett érvelt, és január 20-i beiktatási beszédében úgy fogalmazott, hogy a tudománynak vissza kell kerülnie az őt megillető helyre.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hatóság, az FDA januárban adott engedélyt az első azzal kapcsolatos kísérletre, hogy emberi őssejtekkel lehet-e biztonságosan kezelni betegeket. A kísérletben az őssejtekből idegszövetet kísérelnek meg előállítani gerincvelő pótlására.
Egyre kisebb Obama csomagja
Titokban osztogattak jutalmat a bankároknak
Nem vállalja a miniszterséget a republikánus szenátor
Lenyelték a bankok a milliárdos segítséget?
Brutális az amerikai deficit
Bajok vannak az amerikai mentőcsomaggal
MTI