1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Államok nehéz időket él át, de fel fog épülni a gazdasági válságból, és erősebb lesz, mint valaha - ezt az üzenetet fogalmazta meg Barack Obama
Az Egyesült Államok nehéz időket él át, de fel fog épülni a gazdasági válságból, és erősebb lesz, mint valaha - ezt a kettős üzenetet fogalmazta meg Barack Obama amerikai elnök első országos helyzetértékelő beszédében helyi idő szerint kedd este a washingtoni kongresszus két házának összevont ülésén.

"Bár a gazdaság meggyengülhetett, hitünk megrendülhetett, nehéz időket, bizonytalanságot élünk át, ma este azt akarom, hogy minden amerikai tudja: újjáépülünk, felépülünk" - fogalmazott őszinte, ugyanakkor bizakodó hangnemben az öt hete hivatalba lépett Obama. A második világháború óta létező hagyomány szerint az amerikai elnökök a beiktatás utáni hetekben nagyívű beszédet intéznek az országhoz.

Obama biztosította az amerikaiakat: a gazdasági nehézségek nem gátolják meg abban, hogy elérje hosszú távú céljait, közöttük az egészségügyi és az oktatási reform végrehajtását, alternatív energiaforrások fejlesztését. Összefogásra, a kihívásokkal való bátor szembenézésre és a jövő érdekében történő felelősségvállalásra hívta fel az országot.

Beszédét többször álló tapssal szakította meg a törvényhozás. Obama eddigi elnöki működését a The New York Times/CBS News aznap ismertetett felmérése szerint az amerikaiak 63 százaléka helyesli, ez 10 ponttal magasabb, mint amennyit George Bush vagy Bill Clinton kapott elnöksége elején.

Obama leszögezte, kormánya gyors és határozott lépéseket tesz a válság megoldására, kiemelte a jegybank szerepét betöltő Fed lépéseit a fogyasztói hiteláramlás felélesztésére. Beszélt a gazdasági ösztönző csomagról, a bankok és a jelzálogválság folytán bajba került háztulajdonosok megmentéséről, valamint az 1,3 billió dolláros államháztartási hiány lefaragásáról. Ez utóbbit a felére tervezi csökkenteni 2013-ra, mint mondta, a költségvetést sorról sorra átnézik a pazarló és haszontalan programok megszüntetése érdekében.

Közvetve többször bírálta elődje politikáját. Leszögezte, "felelősséggel befejezi" az iraki háborút, megszünteti a gazdagoknak nyújtott adócsökkentéseket, véget vet a tékozló költekezésnek, a szabályozási hézagoknak és a hosszú távú pénzügyi tervezés hiányának. Újfent kifejtette: az országnak az ideológiai ellentéteket félretéve kell megbirkóznia a nehéz időkkel.

Azt mondta, kormányának gazdálkodása nem fog megoldani minden problémát, a demokratáknak és a republikánusoknak is áldozatokat kell hozniuk. Azt is közölte, országa együttműködik a vezető gazdaságok G20-as csoportjával a protekcionista kereskedelmi politika terjedésének megelőzésére.

Obama 50 perces beszédében azt is leszögezte, az Egyesült Államok szakít a terroristagyanús személyek vallatásával kapcsolatos Bush-politikával, "az Egyesült Államok nem alkalmaz kínzást". A fogságban levő terroristák ügyében gyors és határozott igazságszolgáltatást sürgetett. A guantánamói börtöntábor bezárása erősebbé fogja tenni Amerikát - fogalmazott.

A Republikánus Párt nevében, Obama beszéde után mondott tévés válaszában Bobby Jindal louisianai kormányzó azt mondta: azok, akik túlélték a Katrina hurrikánt, kételkednek abban, hogy a kormány képes megmenteni Amerikát a gazdasági viharoktól. A karizmatikus Jindal, a republikánusok új sztárja, aki a 2012-es elnökválasztáson Obama kihívója lehet - egyébként ő az első indiai amerikai, egyben legfiatalabb, 37 éves kormányzó - azt mondta: pártja kész együttműködni az elnökkel a gazdasági válság leküzdésében, de Obama kilábalási terve csak növeli az állam szerepét, az adókat, és adóssággal terheli meg a jövőbeni nemzedékeket. Felelőtlenséggel vádolta meg a demokratákat az óriási költekezéseket előirányzó ösztönző csomag elfogadása miatt. Kijelentette, hogy a republikánusok elvesztették az amerikaiak bizalmát, de annak visszaszerzésére törekednek.

Amerika megdönthetetlen
EU: mi is keveseltük az európai mentőcsomagot
Amerika retteghet a forinttól is 
Fél év múlva átfordul Amerika
Obama Jézusnál és Istennél is népszerűbb

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG