1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Orbán Viktor szerint össze kell fogniuk a közép-európai országoknak, nem szabad hagyni, hogy feledésbe merüljön a "másfél évtizede létrejött történelmi megállapodás"
Orbán Viktor szerint össze kell fogniuk a közép-európai országoknak, hogy az Európai Unió (EU) márciusi csúcstalálkozóján hatékonyabban és jobban tudják érvényesíteni érdekeiket a nemzetközi gazdasági válság kezelésében.

"Bár Magyarország, illetve Csehország és Lengyelország gazdasági helyzete merőben eltér egymástól, a válságkezeléssel összefüggésben vannak közös érdekeink. Ebben Mirek Topolánekkel is egyetértettünk" - nyilatkozta a Fidesz elnöke az MTI tudósítójának azt követően, hogy pénteken késő délután megbeszélést folytatott Prágában a cseh kormányfővel. Délelőtt Varsóban Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel tárgyalt.

Orbán Viktor, aki az Európai Néppárt alelnökeként is tárgyalt a két fővárosban, a közös közép-európai érdekeket három pontban foglalta össze. Az első, hogy "fel kell lépnünk az egyre erősebben megszólaló protekcionizmus ellen, amely komoly veszélyeket hordoz magában". A Fidesz elnöke szerint a nyugati országokban megnyilvánuló protekcionizmus elsősorban azért veszélyes, mert "megakadályozza a közép-európai beruházásokat", s ez "sem Csehországnak, sem Lengyelországnak, sem Magyarországnak nem érdeke". Meggyőződése, hogy ezt a protekcionizmust egységesen el kell utasítani.

A második probléma, hogy az Európai Unióban "kétfajta válságkezelő politika létezik". Az egyik az euróövezetbe tartozó országok, míg a másik az euróövezeten kívüli országok részére. "Számunkra elfogadhatatlan, hogy az euróövezetbe tartozó országok speciális előnyöket élvezzenek" - jegyezte meg Orbán.

Harmadik közös érdekként azt említette, hogy fenn kell tartani a "másfél évtizede létrejött történelmi megállapodást", melynek alapján a közép-európai országok megnyitották piacaikat - beleértve a pénzügyi piacot is - a Nyugat előtt. A nyugati cégek és bankok nagy nyereségekre tettek szert, ezért elfogadhatatlan, hogy a mostani nehéz időkben megpróbálnak kihátrálni a térség finanszírozásából, támogatásából. Orbán úgy véli, hogy ezt a térség országainak meg kell akadályozniuk.

Varsói és prágai tárgyalásainak tapasztalatait összegezve Magyarország számára is tanulságosnak mondta, hogy a cseh és a lengyel kormány is alapvetően adócsökkentésekkel és a gazdasági növekedés élénkítésére irányuló intézkedésekkel próbálja kezelni a válságot, míg a magyar kormány ismételten olyan megszorításokkal, amelyek csődbe döntik az országot.

Arra a felvetésre válaszolva, hogy Csehországban a kormányon kívül a szociáldemokrata ellenzék is a parlament elé terjesztette válságellenes intézkedéscsomagját, s hogy vannak-e ilyen tervei a Fidesznek, Orbán kifejtette: Csehország és Magyarország helyzete nem hasonlítható össze. A cseh kormány "nem játszotta el az emberek bizalmát, nem vezette félre a lakosságot, mint a magyar". Magyarországon ma alapvetően nem gazdasági, hanem "bizalmi, politikai" válság van. "Amíg ez a bizalom nem áll helyre, nem tudunk kilábalni a válságból" - jegyezte meg a legnagyobb magyar ellenzéki párt elnöke. Szerinte az ellenzék ma Magyarországon csak arról egyeztethet a kormánnyal, hogy az mikor távozik a hatalomból.

Orbán Viktor elmondta, hogy a következő napokban folytatni fogja konzultációit külföldi politikusokkal. Robert Fico szlovák kormányfővel azonban nem szerepel találkozó a tervek között. "Szlovákia már az euróövezet tagja, az ő gazdasága más dimenzióban működik" - jegyezte meg az ellenzéki pártelnök. Hozzátette: megbeszélései eredményéről az Európai Néppárt csúcstalálkozóján számol be, amelyre az EU-csúcstalálkozó előestéjén kerül sor.

MSZP: a fejüket vakarják a Fideszben
Orbán leszólta Brüsszelt
Gyurcsány dolgozik a forinton
A Times velünk ijesztegeti Amerikát
"Amit Gyurcsány tesz, az példamutató"
13. havi nyugdíj: "elvehetetlen ingyenpénz"
Adóterv: "veszélyben a nagycsaládosok"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG