1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak a jelenleginél jóval gyengébb árfolyam mellett kell félni a devizahitelek tömeges bedőlésétől - mondta Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója
Csak a jelenleginél jóval gyengébb árfolyam mellett kell félni a devizahitelek tömeges bedőlésétől - mondta Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Figyelő című hetilapban megjelent interjúban, amelyben arról is beszélt, hogy a kormányzati válságkezelés iránya jó, de mértéke alacsony.

Meg kellene adóztatni a minimálbért, csökkenteni kell a terheket, egykulcsos adó kellene. Ami most kiszivárgott a kormányzati tervekből, az jó irány, de a mértéke rendkívül alacsony - mondta a bankvezető. Csányi Sándor szerint át kell szervezni a közigazgatást, meg kell újítani az oktatást, mivel több szakmunkásra van szükség, és jobban kellene támogatni a hagyományos ipart, például az élelmiszeripart. A bankár elhibázottnak tartja a nyugdíjrendszert, szerinte több embert kellene visszaterelni a munkaerőpiacra.
   
"Több adózó, kisebb közterhek, a béreket terhelő adók helyett forgalmi adók" - foglalta össze, milyen változtatásokra lenne szükség. Csányi Sándor szerint az uniós forrásoknak a termelőszférában kell kerülniük. Az OTP elnöke Demján Sándorhoz, a Trigánit elnökéhez hasonlóan úgy látja, hogy Magyarország jelenleg arrafelé halad, hogy az unió legszegényebb országa legyen. Az elnök szerint ma ugyanakkor még jobban megáll az az állítás, hogy az OTP-vel nincs baj, mint két-három hónappal ezelőtt. Úgy vélte, 2011-ben vége lehet a válságnak, és a bankban nem lát szükségesnek semmiféle rendkívüli intézkedést, sőt tranzakciókon gondolkodnak.

A forint árfolyamának tartós lejtmenete miatt egyre drasztikusabbá válik a magyar adósok helyzete - állapította meg a Der Standard osztrák liberális napilap csütörtöki számában.

A bankelnök nem kívánta megmondani mekkora a jóval gyengébb forintárfolyam, annyit mondott: "a mainál lényegesen gyengébb árfolyamról van szó, amit kizártnak tartok". Csányi Sándor hozzátette: egyes esetekben már ma is többletfedezetet kellene bekérniük az ügyfelektől, akiket erről értesítettek is, de mégsem kérnek. Mint mondta, nem gondolják, hogy ez a válság örökké tart; ha a fizetési hajlandóság rendben van, átmeneti problémák miatt nem fognak felmondani húszéves futamidejű hiteleket akkor sem.   

Legfrissebb devizaárfolyamok
   
Az OTP vezetője beszélt arról is, hogy módosítani kellene a jegybanktörvényt, mert elfogadhatatlan, hogy a nemzeti bank csak az inflációs célt követi, hiszen a bank eszközei, döntően a kamat, nem alkalmasak erre. Szerinte nem lett volna semmi baj a forinttal, ha a reális értékén, 260-270 körül mozgott volna, viszonylag alacsony kamattal. "Ha viszont az irreálisan erős forint megy el 290-ig, akkor hatalmas bukás látszik, jöhet az izlandi analógia" - fogalmazott.

Az idén akár az év egészében 300 forint körüli, vagy a feletti euró árfolyamra kell felkészülni, a forint erősítésére a jegybanknak nincs, vagy alig van eszköze - fejtette ki Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő elemzője egy csütörtöki konferencián.

Arra a kérdésre, hogy jelenleg van-e aktív politikai érdeklődése, Csányi Sándor azt mondta, nem volt és nincs, de abból a székből, ahol ő ül "az ember figyelemmel kíséri a pártok mozgását", és vannak személyes kapcsolatai is. Az OTP vezér azt is elmondta, hogy Dávid Ibolyával, az MDF elnökével évtizedek óta kimondottan jó személyes kapcsolata volt, de a megfigyelési ügy óta semmilyen kapcsolat nincs köztük. Csányi Sándor kitért arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök sokkal kevésbé kíváncsi a véleményére, mint Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki az elmúlt időben többször is kikérte a véleményét.

Forintesés: itt már nagyon fáj
Erőre kapott a forint - nem a jegybank keze van a dologban
Nagyobb pofont kapunk, mint eddig gondolták
Újabb történelmi csúcson a forint: 304
Csapdában a forint, csapdában az ország
A forintnál is van nagyobb erő
Új eszközökkel menti a forintot a jegybank
Átszakadt a gát: 300 forint fölött az euró!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG