"Ha ez a hitünk elég erős, akkor ezt a mostani nehéz válságot is átvészelhetjük, anélkül, hogy lerombolnánk mindazt, amit közösen felépítettünk a határnyitással, a berlini fal lebontásával, a német újraegyesítéssel, Helmut Kohllal, a magyar demokratikus átalakulással" - jelentette ki Orbán Viktor. A konzervatív alapítvány rendezvényének meghívott vendégei között volt egyebek között Pozsgay Imre, az egykori Németh-kormány volt államminisztere és Andreas Oplatka, a Neue Zürcher Zeitung magyar származású, Magyarországgal, illetve a térséggel foglalkozó publicistája.
Vitaindító beszédében Orbán Viktor az elmúlt 20 évet négy szakaszra osztotta fel. Az első, a piacgazdaság, a jogállam, a demokrácia kiépítésének szakasza rendkívül sikeres volt. A második szakasz az integrációra való felkészülés, illetve az integráció megvalósulásának időszaka volt. A harmadik a térség felzárkózásának időszaka, ez Orbán szerint Magyarországon nem bizonyult sikeresnek, de Közép-Európa számára - Magyarország kivételével - "a legjobb 20 év" volt. A Fidesz elnöke ennek kapcsán mindenekelőtt Csehországot, Lengyelországot, Szlovákiát és Szlovéniát említette. A mostani negyedik szakaszt, az évfordulót pedig beárnyékolja a nemzetközi gazdasági válság
Orbán szerint azok a válságkezelő lépések, amelyek ma a nyugati világban történnek, leszakítják a közép-európai országokat az Európai Unió egységes piacáról. "Szembe kell néznünk a pénzügyi és az ipari protekcionizmus jeleivel is" - hangoztatta. A közép-európai országoknak ebben a helyzetben - saját érdekeik védelme érdekében - össze kell fogniuk - jelentette ki a Fidesz elnöke, hangsúlyozva, hogy hinni kell az elmúlt 20 év munkájában, az integrált, közös európai piacban, az egyre inkább egységesedő európai közösségben. "Hinnünk kell abban, hogy valamennyiünknek - németnek, magyarnak, lengyelnek, csehnek és franciának - a történelem akkor tartogatja a legtöbb esélyt, ha megtartjuk és erősítjük mindazt, amit az elmúlt 20 évben felépítettünk" - jelentette ki.
A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnöke berlini tartózkodása során találkozott Angela Merkel kancellárral. Magyar újságírókat tájékoztatva elmondta, hogy a német kormányfővel ismertette azokat a javaslatait, amelyeket szükségesnek tart a közép-európai térség megsegítésére. A Fidesz elnöke ugyancsak a válságkezelés kérdéseiről folytatott tárgyalásokat a konzervatív CDU/CSU parlamenti frakciójának több képviselőjével is.
Orbán Merkelnél is Kelet-Európáért küzdött
Válságkezelés: csak 10% bízik Gyurcsányban
MSZP: álljon be mögénk az ellenzék!
Orbán: kibabrál velünk Nyugat-Európa
Orbán is összefogást sürget - csak nem olyat
MSZP: a fejüket vakarják a Fideszben
MTI