A válság óta megnőtt a munkanélküliségtől való félelem: a kilencvenes években csak tízből két-három foglalkoztatott félt attól, hogy elvesztheti az állását, az elmúlt években azonban tízből legalább négyen tartanak ettől, bár tavaly óta kis csökkenés figyelhető meg
A válság óta megnőtt a munkanélküliségtől való félelem: a kilencvenes években csak tízből két-három foglalkoztatott félt attól, hogy elvesztheti az állását, az elmúlt években azonban tízből legalább négyen tartanak ettől, bár tavaly óta kis csökkenés figyelhető meg – derül ki a TÁRKI 2010. áprilisi kutatásából, melyet közleményben juttatott el szerkesztőségünkhöz a kutató cég.
Magyarországon munkanélküliség és a munkanélkülivé válás a rendszerváltás óta közbeszéd és félelmek tárgya. Bár ez idő alatt európai összehasonlításban a magyarországi munkanélküliségi ráta sosem volt magas, a munka elvesztésének réme mélyen beleivódott az emberekbe - írja az eredményeket bemutató közleményében Sik Endre, vezető kutató. A kilencvenes évek elejéhez-közepéhez képest 2008 végére a válság megnövelte a munkanélküliségtől való félelem mértékét, s ez máig csak kis mértékben csökkent. Míg a kilencvenes években a foglalkoztatottak (az alkalmazottként és vállalkozóként dolgozók) negyede-harmada tartott a munkája megszűnésétől, addig 2008 és 2010 között 42-45% között mozgott az arányuk.
A munkanélkülivé válástól való félelem alakulása a foglalkoztatottak között 1992–2010 (a munkanélküliségtől nagyon vagy eléggé tartók aránya)
Forrás: Magyar Háztartás Panel 1992-1997, és TÁRKI Omnibusz
2008. november, 2009. március és 2010. április (N=476)
A foglalkoztatottak és vállalkozók között sem nemük, sem koruk, sem pedig lakóhelyük településnagysága szerint nem figyelhető meg nagy különbség a munkanélküliségtől erősen tartók, illetve az ettől egyáltalán nem félők arányában (a foglalkoztatottak 16% és 11%). Az átlagosnál nagyobb a munkanélküliségtől nagyon félők aránya a Közép-Dunántúlon (21%) és az Alföldön (23%) élők, illetve legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkezők (32%) körében.
Az iskolai végzettség hatását az alábbi ábra mutatja: az iskolázottság emelkedésével jelentősen nő azok aránya, akik egyáltalán nem tartanak a munkanélküliségtől: az egyetemet végzettek körében hatszor annyian vannak ettől nem tartók, mint a csak legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők között. Értelemszerűen fordított az arány a munkanélküliségtől nagyon félők esetében: az általános iskolát végzettek körében ötször annyian tartanak a munkájuk elvesztésétől, mint az egyetemi diplomával rendelkezők között.
A munkanélkülivé válástól való félelem alakulása iskolai végzettség szerint 2010-ben (a munkanélküliségtől nagyon vagy eléggé tartók aránya az alkalmazottak és vállalkozók körében, %)
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár