.jpg)
Az American International Group Inc. biztosító tavaly az utolsó negyedévben 61,7 milliárd dolláros veszteséget szenvedett, ez az Egyesült Államok gazdaságtörténetében az eddigi legnagyobb vállalati veszteség egyetlen negyedévben. A társaság most újabb támogatási megállapodást kötött az amerikai kormánnyal, mivel túl nagynak tartják, semhogy megengedhető legyen a cég bukása. Az AIG tavaly 150 milliárd dollárhoz jutott az amerikai adófizetők pénzéből, most újabb 30 milliárd dollárra számíthat. Az új mentőcsomag révén elkerülhető a biztosító hitelbesorolásának további rontása, ami az AIG-nek dollármilliárdos többletkiadást jelentene.
Az AIG, amely a világ több mint 130 országában működik, nemrég még a világ piaci érték alapján számított legnagyobb biztosítója volt. Tavaly egész évben vesztesége 99,29 milliárd dollár volt.
Az AIG-vel kapcsolatos hírek nyomán elsősorban a pénzügyi ágazat gyengélkedett. A kockázatvállalási hajlandóságot tovább rontotta, hogy az EU vezetői értekezlete nem jutott egyezségre a Kelet-Európának juttatandó egységes mentőcsomagról.
A negatív hangulatot az sem tudta megtörni, hogy a vártnál jobban alakult az amerikai feldolgozóipar beszerzőmenedzser-indexe: az ISM intézet által kezelt mutató 35,8 pontra nőtt februárban a januári 35,6 pontról. Bár az 50 pont alatti érték még zsugorodást jelez az ágazatban, a februári mutató magasabb lett az elemzők által várt 33,8 pontnál, és ezzel az ágazati kilátások javulását sugallja.
Tőzsdezáráskor New Yorkban az euró 1,2576 dolláron állt. A bankközi piacon az euró ekkor 306,25-306,30 forintot ért, a dollár 243,48-243,91 forinton volt.
Csökkent a tokiói értéktőzsde irányadó mutatója, amely napközben 26 éves mélyponton is állt. A Nikkei225 index 50,43 pont (0,7 százalék) gyengüléssel 7229,72 ponton fejezte be a napot. Napi mélypontja 7088,47 pont volt, ami 26 éve a legalacsonyabb szint.
A börze részben annak a hatására gyengült, hogy több vezető pénzügyi óriás, így az American International Group (AIG) és a HSBC hétfőn 12 éves mélypontra taszította a New York-i értéktőzsde irányadó mutatóit. Tokióban, de a térség többi tőzsdéin is folytatódott ezzel a lejtmenet. A globális gazdaság élénkülésének ugyanis semmi jele, a hatalmas állami támogatásokhoz jutó pénzügyi cégek pedig továbbra is veszteséget jelentenek.
A tokiói tőzsdezárás után a New York-i értéktőzsde DJIA határidős indexe 62 pont emelkedést, a Nasdaq-é 7 pont növekedést jelzett. A WTI olajfajta hordónkénti ára 2 cent gyengüléssel 40,13 dolláron állt áprilisra. A dollár 97,44 jenről 97,43 jenre gyengült.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI