.jpg)
Hasonló megállapításra jutott múlt heti térségi elemzésében egy másik nagy hitelminősítő, a Moody´s Investors Service is, amely szerint "szelektívebbé" válhat a nyugat-európai tulajdonos bankok által a kelet-európai érdekeltségeknek nyújtott támogatás a romló pénzügyi környezetben.
Az S&P elemzése szerint mindegyik kelet-európai gazdaságra jellemző a II. világháború óta lezajlott európai gazdasági-pénzügyi válságok főbb közös tünetei közül egy vagy több, ami arra vall, hogy "megvannak egy jelentős térségi válság összetevői". Ezzel együtt sem egyformák azonban az országcsoporton belüli problémák, és emiatt az egyes országok kilátásai is különböznek. A cég szerint az erősebb csoportba tartozik Csehország, Lengyelország és Szlovákia, az ellenállóbb belső magánszférabeli kereslet, a nagyobb költségvetési rugalmasság és a kisebb árfolyamkockázat okán.
A Standard & Poor´s szerint Csehország valószínűleg a legtöbb térségi országnál jobban átvészeli a jelenlegi válságot, mivel - jóllehet az exportkereslet "nagyon gyenge lesz" - a magánfogyasztás viszonylag erős marad a reáljövedelem folyamatos növekedése miatt, és a gazdasági alapmutatók is jók térségi összehasonlításban.
Lengyelországban is valószínűsíthető, hogy a magánfogyasztás "tanúsít majd valamennyi ellenállóképességet" az alacsony inflációnak és az adócsökkentéseknek köszönhetően. Az S&P szerint a lengyel hazai össztermék-érték (GDP) növekedési üteme az idén 1,5 százalékra csökken a tavalyi 5 százalékról. A hitelminősítő Csehországra nem adott növekedési előrejelzést, csak azt írta, hogy folytatódik a cseh gazdaság bővülésének lassulása.
A Standard & Poor´s keddi londoni elemzése szerint Szlovákiában az euróövezeti tagság nyújt védelmet a jelenlegi válságban, ám a gazdasági növekedés így is várhatóan 2 százalékra lassul a tavalyi 7 százalékról. Növekvő kockázatot jelent ugyanakkor az autóipar nagy súlya a szlovák gazdaságban. Az egy főre jutó, hazai gyártású autómennyiséget tekintve Szlovákia két éve még világelső volt, azonban az autóágazatot sújtó mély válság és az erősödő protekcionista megnyilvánulások a következő két évben biztosan éreztetik hatásukat a szlovák gazdaságban, áll az S&P elemzésében.
A hitelminősítő a gyengébb csoportba sorolta Magyarországot, a három balti köztársaságot, valamint Bulgáriát és Romániát, ezeknek az országoknak a jelentős külső eladósodottsága és egyes esetekben igen magas folyómérleg-hiánya miatt.
Magyarországon a Standard & Poor´s "a szigorúan adagolt" tőkepiaci finanszírozás és a meredeken romló külkereskedelem miatt az idén 2,5 százalékos GDP-visszaesést jósol. Ez a derűlátóbb citybeli prognózisok közé tartozik. A JP Morgan befektetési csoport és a 4cast elemző intézet például 3,0 százalékos, a Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlege pedig nem kevesebb mint 4,2 százalékos magyarországi gazdasági visszaesést vár 2009 egészére. Az S&P szerint ugyanakkor Magyarországon jövőre már "enyhe", 0,5 százalékos gazdasági növekedés valószínű.
A hitelminősítő összegzésként megállapítja, hogy a kelet-európai térség egésze új fejlődési szakaszba lép, mivel a szűkös és drága külső finanszírozással jellemzett külső környezetben nem életképesek többé a küladósság gyors halmozódására épülő növekedési modellek.
Csehországnak, Lengyelországnak és Szlovákiának megvan a lehetősége arra, hogy a mostani válságból erősebben és versenyképesebben kerüljön ki. Magyarországra, a baltiakra és a balkáni EU-gazdaságokra ugyanakkor "hosszú és fájdalmas kiigazítási időszak" vár, amelynek során hasznosnak bizonyulhat a szorosabb együttműködés az EU-bizottsággal és a nemzetközi szervezetekkel, fejeződik be a Standard & Poor´s Londonban kiadott térségi elemzése.
A bankok tudták, hogy rosszak a frankhitelek?
Az államnak sem jó a lakáshitelek bedőlése
Az IMF szerint még tudunk fizetni
"Európa tragédiája lenne az újbóli megosztottság"
"Magyarország legyűri a válságot"
Megoldják-e az új tagok, amit a nagyok is nyögnek?
MTI