
A pályázathoz ugyanis csatolni kell a lakások energiatanúsítványát, vagyis a zöldkártyát, illetve a kivitelező nyilatkozatát arról, hogy a felújítás után legalább egy minőségi osztályt ugrik majd a besorolás.
A besorolást a támogatás kifizetése előtt újabb tanúsítvány elkészíttetésével kell igazolni. Ez lakásonként akár 100 ezer forint pluszköltséget jelenthet majd. A tanúsítvány ugyanis nem lesz hatósági áras, tarifáját a piac dönti el. A kormányhatározat csupán annyi korlátot szab, hogy a tanúsítók óradíja nem haladhatja meg az 5500 forintot.
Szeged hitelből finanszírozná az önrészt
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata gyorsított tárgyalásos eljárással fel akar venni 7,5 milliárd forintnyi hitelt, hogy ebből biztosítsa a Panel Plusz Hitelprogram és az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjaihoz szükséges önrészt - a felhívás a Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.
A hitel három részből áll, az első az MFB által refinanszírozott Panel Plusz Hitelprogram, amelynek az önrészéhez 1,5 milliárd forint, a második az Új Magyarország Fejlesztési Terv, amelynek az önrészéhez 5 milliárd forint, míg az Önkormányzati Infrastruktúra Fejlesztési Hitelprogram önrészéhez 1 milliárd forint hitelt kíván felvenni a városi önkormányzat.
Mindhárom hitel kamata a 3 havi EURLibor, plusz az ehhez társuló legfeljebb 2,5 százalékos marzs. Az első hitel futamideje 15, a másodiké 25, míg a harmadiké 20 év.
Ajánlatot az tehet, aki rendelkezik 2007-ben és 2008-ban önkormányzatokkal megkötött, legalább 1 milliárd forint összegű, a december 31. fordulónapon fennálló, beruházási célú hitelszerződés-állománnyal, amelyből legalább egy szerződés minimum 300 millió forint összegű. A tőkét és a kamatot forintban fizeti a hitel felvevője.
A gyorsított tárgyalásos eljárást azzal indokolta az önkormányzat: "a vagyon védelme érdekében, kiemelten fontos a külső beruházási források biztosítása, tekintettel a globális pénzügyi válság okozta idő függvényében jelentkező, kiugróan magas kamat- és árfolyam-kockázatra, valamint az önkormányzati költségvetés tervezhetőségére".
Az ajánlattételi határidő február 18. Az ajánlatkérő március 2-ig küldi meg az értesítést a második fordulóba jutott pályázóknak. A legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatást kínáló ajánlattevő lesz a nyertes.
Lakáspiac: nincs mese, alkudni kell
Lakásfelújítás: 300 ezerrel az állam is beszáll
A panelosokat nem érinti a megszorítás
"Kritikus helyzetben a panelosok"
MTI, Népszabadság