A szlovák külügyminisztérium szóvivője szerdán este közölte: a pozsonyi magyar nagykövet átadta a szlovák külügyminisztériumban a magyar-szlovák kisebbségi vegyes bizottság magyar társelnökének hivatalos levelét, amelyben Budapest elutasította a szlovákok tárgyalási kezdeményezését.
"A magyar fél indoklásában az áll, hogy az új kormány felállásáig hivatalnoki kormány működik, és konzultációkról csak az új kormány felállása után lehet megállapodni" - jelentette ki Peter Stano. Leszögezte: a szlovák külügyminisztérium az indoklást megdöbbentőnek és a diplomáciai gyakorlatban példátlannak tartja.
"Szlovákia elvárja, hogy a magyar fél átértékelje hozzáállását, miután mind Robert Fico kormányfő, mind Miroslav Lajcák külügyminiszter ismételten megerősítette: a szlovák fél érdekelt abban, hogy a felmerült problémát kétoldalú tárgyalásokon rendezzék" - jelentett ki Peter Stano.
Orbán Viktor leendő kormányfő a tegnapi nap folyamán egy budapesti rendezvényen reagált Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdai bejelentésére, miszerint Szlovákia magyar-szlovák kormányfői találkozót kezdeményezett a kettős állampolgársággal foglalkozó törvénymódosítási javaslat miatt. A Fidesz elnöke egyebek között kijelentette: "nem leszünk játszótársak semmifajta, külföldön zajló választási kampányban". Hozzátette, hogy semmilyen "provokatív kijelentésre" nem válaszolnak.
A magyar parlament alkotmányügyi bizottsága szerdán tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak találta a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítását. A kettős állampolgárság megadása kapcsán az előterjesztők nevében felszólaló fideszes Répássy Róbert azt mondta, hogy a javaslat egyszerűsítené a magyar állampolgárság meg-, illetve visszaszerzését.
Az Országgyűlés csütörtökön és pénteken vitatja meg a Fidesz és a KDNP képviselőinek javaslatát. Az Orbán Viktor, Semjén Zsolt, Kövér László, Németh Zsolt és Kósa Lajos által benyújtott indítvány alapján kedvezményesen honosíthatóvá válna az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt, vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja; továbbá ha büntetlen előéletű, és honosítása nem sérti Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát. A honosítás egyéni kérelemre, nem automatikusan történhetne.
Bár az államok szabadon határozzák meg az állampolgárság megszerzésének feltételeit, a nemzetközi jogi gyakorlatban az állampolgárság nem pusztán formális, hanem a személy és az állam közötti tényleges kapcsolatot feltételező kötelék - mondta az üggyel kapcsolatban Kende Tamás nemzetközi jogász, aki szerint a nemzetközi gyakorlattal nem ellentétes a Fidesz sajtóhírekből megismerhető javaslata.
A nemzetközi jogász szerint a magyar államnak joga van arra, hogy a laza nemzetközi kereteket - például az Európa Tanács állampolgársági egyezményét - tiszteletben tartva, egyoldalúan határozza meg saját állampolgársági szabályait, és nincs olyan jogi kötelezettsége, hogy azokról előre konzultáljon más államokkal. Ugyanakkor más államoknak is van lehetőségük egyoldalú lépésekre, például arra, hogy megtiltsák állampolgáraiknak a kettős állampolgárságot.
MTI