A bank eredeti célja az 5-10 százalékos piaci részesedés elérése volt, ennek megfelelően 150-200 fiókot tervezett létrehozni Romániában. Arra törekedett, hogy minden olyan városban működjön fiókja, amelyben legalább százezer lakos él. A minimális lakosságszámot később 50 ezerre, a magyar lakta területeken pedig tízezerre csökkentette. Romániában azonban 2006-tól váratlanul kiélezett versenyhelyzet alakult ki. A 9,1 százalékot is elérő GDP-növekedés által felkeltett beruházási kedv hatására minden esztendőben ezer-ezer bankfiók nyílt az országban, a bankszektorban alkalmazottak száma 35 ezerről 75 ezerre nőtt.
Emiatt újra kellett gondolni a bankfejlesztési stratégiát. A piaci részesedés 5-10 százalékosra tervezett mértékét 2-5 százalékosra csökkentette, a 105 megépült bankfiók számát nem gyarapította tovább, inkább a szolgáltatások minőségét próbálta javítani a bank - mondta a vezérigazgató.
Mi történt Ukrajnában? Zártkörű részvénykibocsátással, 862 millió hrivnyával emelt tőkét az OTP ukrán leányvállalatánál, a CJSC OTP Banknál tavaly novemberben. Decemberben felröppent a hír, hogy az ukrán OTP érdekeltségekre több vevő is jelentkezne, többek között az orosz Szberbank és az osztrák Raiffeisen csoport. A hírt a később a "legesélyesebbnek" tartott Szberbank cáfolta. Suttognak: az oroszok már veszik az OTP-t? |
A bank a romániai magyar kisebbségre is támaszkodik, arra törekedett, hogy a szolgáltatások elérhetőek legyenek magyar nyelven is, és a lehető legtöbb erdélyi fiókjában legyen magyarul beszélő alkalmazott. Mivel kezdetben nagy volt a hiány szakképzett emberekből, a cég sok helyen maga nevelte ki menedzsereit. Az egyik kolozsvári fiók igazgatója például néhány évvel ezelőtt pénztárosként kezdte ugyanazon a helyen - emlékeztetett Diósi.
A bank nem számított ugyan ilyen nagy mértékű gazdasági válságra, de már korábban is számos jel utalt arra, hogy a 2008-ig töretlenül fejlődő romániai gazdaságban erős korrekcióra lesz szükség. Az OTP Bank Romania ezért is volt eleve "konzervatívabb" a hitelezés terén, ezért fogta vissza még időben a fedezetlen hiteleket, a vállalati hitelezés terén is óvatosabb volt - fejtette ki a menedzser.
A bank a nehezebb gazdasági helyzetre költségtakarékossággal is készült: míg tavaly Romániában 24 százalékkal nőttek a nettó bérek, a banknál 7 százalékkal nőttek a bruttó bérek. A pénzintézet már tavaly novemberben elkezdte az 5 százalékos leépítést, február elejére már be is fejezte a leépítési folyamatot - mondta Diósi László, aki szerint a mostani válság negatív hatásait emiatt viszonylag jól ki tudja védeni a cég. Utalt arra, hogy a bank az első nyereséges évét zárta, és várhatóan fenn tudja tartani az idén is nyereséges működését.
Az OTP e heti teljesítménye
Nézze meg, hogyan állnak részvényei!
Visszaküzdötte magát a BUX tízezer pont fölé
Pár perc pihenő az OTP-részvényeseknek
Pluszban a BUX: 1810 forinton stagnál az OTP
Tragikusan zuhan az OTP
Tovább a lejtőn: 2000 alatt az OTP
MTI, Privátbankár