Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára elmondta: a rehabilitációs járadék bevezetésének célja, hogy esélyt nyújtson a megváltozott munkaképességűeknek a munkaerő-piaci elhelyezkedésükhöz, növelje a foglalkoztatást, továbbá kiküszöbölje az igazságtalanságot.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi rokkantsági nyugdíjrendszer sematikus logikára épül: a megmaradt fejleszthető munkaképesség helyett azt vizsgálja, hogy vesztette el az érintett munkavégző képességét. |
Az érintettek legfeljebb három évig kaphatnak rehabilitációs járadékot, melynek nettó összege megegyezik a rokkantsági nyugdíjjal - mondta Csizmár Gábor, hozzáfűzve, hogy a 2008-tól induló rendszer először az új rokkant nyugdíjasokat érinti, és a tervek szerint 2011-re terjed ki a mai rokkantsági ellátottakra.
Az új rendszer többletköltségét, mintegy 60 milliárd forintot uniós forrásból fedezik - jegyezte meg. |
Az államtitkár ismertetése szerint jelenleg 800 ezer rokkantnyugdíjas van, közülük 460 ezren nyugdíjkorhatár alattiak, több mint 200 ezren pedig rendszeres szociális járadékban részesülnek. A megváltozott munkaképességűek mintegy 58 százaléka dolgozik: a becslések szerint 10 százalék bejelentve, míg 30-50 százalék bejelentés nélkül.
Forgó Györgyné, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) szakállamtitkára a szociális törvény időskorúakat érintő változásairól szólt. Példaként említette az idősek otthona létrehozásának, illetve az intézménybe bekerülés feltételeinek szigorítását, továbbá a költségvetésből finanszírozott normatíva differenciálását. Mint mondta: az időskorú gondozási szükségletét, illetve anyagi rászorultságát is figyelembe vennék 2008-tól: idősek otthonába kerülhet az, akinek családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum 150 százalékát, ugyanakkor az állam nem finanszírozza a normatívát, ha az egy főre eső jövedelem meghaladja a nyugdíjminimum 300 százalékát. Az időseket gondozó intézmények emeltszintű ellátásra nem, kizárólag alapellátásra kapnak normatívát 2008. január elsejétől - tette hozzá Forgó Györgyné.
Az SZMM javasolja a hozzátartozóikat otthon ápolók ápolási díjának növelését, annak beszámítását a szolgálati időbe, valamint a gondozó szakmai felkészítését az ápolásra - folytatta az államtitkár. Hozzáfűzte azt is, hogy a szakminisztérium tervei között szerepel az ápolásbiztosítási rendszer bevezetése.
Újabb járadékot vezet be jövőre a kormány
Komplex rehabilitációs foglalkoztatási program indul
MTI