
A ház indoklása szerint a világgazdaság állapota "riasztó ütemben romlik", és az ipari termelés, valamint a kereskedelem decemberi-januári "összeomlása" azt mutatja, hogy e romlási folyamat most már minden térségben szinkronizált módon zajlik. A márciusra kiadott új előrejelzés szerint az euróövezetben az idei év egészében 2,9 százalékos gazdasági visszaesés várható az előző EIU-prognózisban szereplő 2,0 százalékos, és a még eggyel korábbi jelentésben jósolt 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett.
A ház ráadásul már 2010-re is recessziót tart valószínűnek a valutauniós térségben, 0,2 százalékos egész éves visszaeséssel. Az EIU londoni elemzői a múlt havi előrejelzésben 0,3 százalékos, az egy hónappal korábbiban még fél százalékos jövő évi euróövezeti növekedéssel számoltak.
Az EIU londoni szakértői a pénteki új elemzésben úgy fogalmaznak: az euróövezet - az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával együtt - olyan súlyosságú pénzügyi válság szorításába került, amilyenre az 1930-as évek óta nem volt példa.
A cég azt jósolja, hogy az eurövezeti jegybank (EKB) az idén 1,00 százalékra csökkenti alapkamatát, de az EIU szerint "jelentős esély" van arra is, hogy az EKB-nak végül zéróra kell csökkentenie az irányadó kamatot. Jürgen Stark, az EKB igazgatótanácsi tagja mindazonáltal a Financial Timesnak e hét elején azt mondta: a bank pénzügypolitikájának továbbra is "kritikus eleme" a fokozatosság. A túlzottan agresszív kamatcsökkentés nem enyhítené, hanem növelné a bizonytalanságot olyan időszakban, amikor nincs deflációs veszély, márpedig jelenleg nem látszik a defláció kockázata, mondta a vezető eurójegybanki tisztviselő.
A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő e héten Londonban kiadott havi európai gazdasági prognózisa sem zárja ki azonban a jövő évben folytatódó euróövezeti recessziót. Az S&P szerint élénkülés kezdődhet az idei év végén az európai gazdaságban, de továbbra sem elhanyagolható a "W alakú" európai recesszió kockázata, vagyis az, hogy az első fellendülési szakaszt újabb meredek visszaesés követi jövőre.
Ennek lehetséges okai között említette a ház a dollár esetleges erőteljes gyengülését, abban az esetben, ha a befektetőket elrémiszti az amerikai költségvetési hiány mértéke. Ez felhajtaná az eurót, éppen akkor, amikor az európai exportőrök igyekeznének végre kihasználni a külkereskedelem feléledését. A kockázati okok között van, hogy a befagyott hitelpiacok továbbra sem engednek fel, és az is, hogy a piacra zúduló nagy mennyiségű új szuverén adósságtömeg magasan tartja a hosszú távú kamatokat, állt a hitelminősítő elemzésében.
Az EIU pénteki új előrejelzése szerint a kelet-európai térségben a balti köztársaságokat fenyegeti a legsúlyosabb recesszió: a három országra a cég együttes átlagban 8,3 százalékos GDP-zuhanást jósol 2009 egészére, és jövőre is 1,3 százalékos visszaesést valószínűsít. A ház szerint Magyarországon az idén "3 százalék körüli" GDP-csökkenés várható.
Régen látott mélységben az európai indexek
A Times velünk ijesztegeti Amerikát
Csak a balti államoknál rosszabb a helyzet
London: már az adósságunk sem ér annyit
Hatalmas pénzekkel mentik az amerikai családokat
Felvásárlási láz: bagóért veszik a papírokat
Megoldják-e az új tagok, amit a nagyok is nyögnek?