A Jobbik szerint az ellenzéki frakcióknak nincs elég idejük arra, hogy érdemben tanulmányozzák a Fidesz-KDNP által benyújtott törvényjavaslatokat és az Országgyűlés olyan mennyiségben, illetve tempóban tárgyal javaslatokat, ami nem indokolt.
Balczó Zoltán, az Országgyűlés jobbikos alelnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján kifogásolta, hogy emiatt bizonyos indítványokról még frakción belül sem tudnak döntéseket hozni.
Véleménye szerint természetes, hogy az új kormány törvényjavaslatokat terjeszt be, de emlékeztetett arra, hogy 1998-ban a Fidesz csak három jogszabálytervezetet nyújtott be a kabinet alakulása körüli időszakban.
Gyüre Csaba, az alkotmányügyi bizottság jobbikos alelnöke a sajtótájékoztatón ennek alátámasztására arról beszélt: előfordul, hogy a testület ülésén osztanak ki fontos jogszabályokat, és az ellenzéki pártok hiába kérik, hogy az indítványokat vegyék le a napirendről arra az időre, amíg azokat áttanulmányozzák azokat, a kormányzati többség szavazataival mégis elfogadják a javaslatokat.
Veszélyes lehet a konszenzus nélküli jogalkotás
Meg kell vizsgálni a Fidesz-KDNP által benyújtott törvényjavaslatok várható hatásait, elemezni kell a szabályozni kívánt társadalmi-gazdasági viszonyokat, egyeztetni kell szakértőkkel, az érintett csoportokkal, ombudsmanokkal, mert a konszenzus nélküli jogalkotás veszélyeket rejt magában - közölte a Társaság a Szabadjogokért (TASZ) csütörtökön az MTI-vel.
A hét kérdése: A Fidesz az iskolába járáshoz kötné a családi pótlékot. Önnek mi a véleménye? |
A TASZ szerint a tervezett módosítások mellett és ellen is számos érv hozható fel, ezeket megismerhetővé kell tenni, az álláspontok ütköztetése ugyanis a demokratikus állam alapja. Ha az ellenzék és a társadalom véleménye nélkül jogot alkot az új kormány kétharmadának tudatában, az nem felel meg szellemiségében a demokratikus állam fogalmának - írja a társaság.
Véleményük szerint a három csapás névre keresztelt büntetőtörvénykönyv-szigorítás várhatóan nem változtat az amúgy évről évre javuló bűnügyi statisztikán, és holokauszttagadás helyett a nemzeti szocialista és kommunista bűnök tagadásának szankcionálása úgy korlátozza a szólásszabadságot, hogy nem teremt nyugodtabb közéletet.
Mindezek alapján a TASZ arra kéri a Fidesz-KDNP frakciót, hogy a törvényjavaslatok benyújtásakor tegyen eleget a hatályos jogalkotási törvényben foglalt kötelezettségnek, és készítse el a jogszabályok hatástanulmányait, azokat tegye közzé, és hallgassa meg az érintetteket is - olvasható közleményükben.
MTI