Rossz hírek jöttek Amerikából
Évesített negyedéves alapon az amerikai fogyasztók 3,5 százalékkal költöttek többet a január-márciusi időszakban. Ez 2007 első negyedéve óta a legnagyobb mértékű növekedés, és több mint kétszerese az előző negyedévi 1,6 százaléknak. Az amerikai gazdaság teljesítményének átlagosan 70 százalékát teszik ki a fogyasztói kiadások.
A kereskedelmi minisztérium általában három becslést végez a GDP alakulásáról. A végleges adatot a vonatkozó időszak után nagyjából három hónappal számolják ki, az időközben beérkező, egyre részletesebb adatok alapján. A GDP 2009 utolsó negyedévi változásának végleges, pontos értékét például az idén március végén közölte a minisztérium.
Az amerikai GDP 1946 óta a legnagyobb mértékben 2,4 százalékkal csökkent tavaly, az év egészét tekintve. A hanyatlás az év közepe felé állt meg; a második negyedévben még 0,7 százalékkal csökkent, a harmadik negyedévben már 2,2 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye.
A szakértők által vártnál kevésbé csökkent a munkanélküli segélyért először folyamodók száma a múlt héten az Egyesült Államokban - az amerikai munkaügyi hivatal csütörtökön ismertetett adata szerint. A segélykérelmek száma 460 ezerre mérséklődött a május 22-én záródott héten. A szakértők azzal számoltak, hogy 455 ezerre csökken az előző heti 474 ezerről. Az elmúlt négy hét átlagában a segélykérelmek száma 2.250-nel 456.500-ra nőtt.
Az Egyesült Államokban áprilisban a munkanélküliségi ráta 9,9 százalékra nőtt a márciusi 9,7 százalékról, ugyanakkor sorban a negyedik hónapja emelkedett a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma. A munkaadók 290 ezer új alkalmazottat vettek fel áprilisban, ami a munkaerőpiac élénkülésére utal.
MTI