A 2 óra 40 perces vita során Ségolene Royal támadó stratégiával próbálta megfordítani a felmérések által május 6-ra jelzett eredményt, amely alapján konzervatív vetélytársa esélyesebb az államfői poszt elnyerésére. A szocialista jelölt elsősorban belügyminiszteri tevékenységért támadta Sarkozyt, aki viszont Royal gazdasági programját kritizálta a gyakran heves és személyeskedésig fajuló szócsatákban.
A legélesebb és leghosszabb szóváltásra a mozgássérült gyerekek iskolai elhelyezése kapcsán került sor. Royal a "politikai immoralitás csúcsával" vádolta Sarkozyt, aki minden mozgássérült gyermeknek iskolai elhelyezést ígért. A felháborodott szocialista jelölt szerint a jelenlegi kormány - melynek Sarkozy is tagja volt - szüntette meg azokat a kisegítő nevelői posztokat, amelyeket Royal iskolaügyi miniszterként hozott létre. Amikor Sarkozy nyugalomra intette riválisát, mert a "köztársasági elnöknek nyugodtnak kell lennie", Royal közölte: "Nem vesztettem el a nyugalmamat, ez más, dühös vagyok ... Ahol igazságtalanság van, ott egészséges düh is van, és köztársasági elnökként is leszek majd dühös".
Mindkét jelöltnek egyik fő célja volt annak a 6,8 millió választónak a megnyerése, akik az első fordulóban 18,57 százalékkal a harmadik helyen végzett centrista Francois Bayroura adták szavazatukat. |
Nemzetközi kérdéseket érintve Sarkozy Törökország európai uniós csatlakozása ellen foglalt állást, míg Royal szerint "nem lenne helyes politika becsapni az ajtót egy ilyen nagy ország előtt". Véleménye szerint ugyanakkor egy időre fel kellene függeszteni az uniós bővítés folytatását. A szocialista jelölt újra népszavazást írna ki az európai uniós alkotmányról, amelyet két évvel ezelőtt elvetetettek a franciák. Konzervatív vetélytársa viszont az intézményrendszert szabályozó "egyszerűsített szerződést" ratifikáltatna a parlamenttel.
Politikai elemzők szerint egyik jelölt sem nyerte meg igazán a tévévitát. "Egyik sem esett bele a csapdába" - vélekedett Christophe Barbier, a L,Express című hetilap főszerkesztője. Szerinte Sarkozynek sikerült "nem felhúznia magát", míg Royal "nem találtatott könnyűnek". Philippe Braud politológus szerint a szocialista jelölt nem tűnt hozzá nem értőnek, konzervatív vetélytársát pedig nem ragadta el a hév. |
Az ellentábor és elemzők által általában arrogáns és ideges vezetőnek minősített Sarkozy - aki saját szavai szerint felelősségteljes köztársasági elnök szeretne lenni - a vita során végig megőrizte nyugalmát a támadó Royallal szemben, aki gyakran megszakította mondandójában.
Francia elnökjelöltek: ütköznek a programok
A harmadik nem támogatja a befutókat
Megvan a francia elnökválasztás hivatalos végeredménye
Sarkozy-Royal befutó a francia elnökválasztáson
A reform nem kérdés, csak az, kinek a vezetésével
MTI