Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Az MTI-nek nyilatkozó politológusok szerint nem várható jelentős változás a magyar-francia kapcsolatokban azt követően, hogy Nicolas Sarkozy nyerte a francia elnökválasztást
Az MTI-nek vasárnap nyilatkozó politológusok szerint nem várható jelentős változás a magyar-francia kapcsolatokban azt követően, hogy a magyar származású Nicolas Sarkozy nyerte a francia elnökválasztást; a politikus ugyanakkor - akár akaratán kívül - hatással lehet a magyar belpolitikára
Abban Budai Bernadett, a Vision Consulting szakértője, Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet politológusa és D. Balázs Ádám, a Political Capital külpolitikai elemzője is egyetértett, hogy Nicolas Sarkozynek erős legitimitása lesz elnökként, annak ellenére, hogy a választók alig több mint fele voksolt rá. Budai Bernadett szerint egyfelől a francia elnöki pozíció nagyon erős a jogkörök és a közvetlen választás miatt, másrészt a magas részvételi arány magas legitimitást eredményezett. Az elemző úgy vélte: a franciák főként eredményes gazdasági intézkedéseket várnak az új elnöktől, egyebek mellett a munkanélküliség visszaszorítását. Budai Bernadett szerint Nicolas Sarkozy elnökként mérsékeltebb bevándorlás-ellenes politikát fog képviselni, mint azt tette belügyminiszterként.
"Megfellebbezhetetlen, briliáns, kétségbevonhatatlan teljesítmény": a francia napilapok szerint "egyértelmű" az elnökválasztás második fordulójában Nicolas Sarkozy győzelme, akit minden francia "összefogására" szólítanak fel, és aki előtt még ott áll a júniusi parlamenti választások próbatétele.
Mráz Ágoston Sámuel azt hangsúlyozta: az új francia elnök gazdaságpolitikája a munka alapú gazdaságról szól. D. Balázs Ádám ugyanakkor azt emelte ki, hogy Sarkozy eddig egy radikális jobboldali politikát képviselt, és kérdés, hogy enyhíteni fog-e ezen elnökként. A szakértők egyetértettek abban, hogy Sarkozy támogatni fogja egy új uniós alkotmányos szerződés elfogadását azzal, hogy egy újabb népszavazás helyett a népgyűlés kezébe adja a döntést. Gátat szabhat azonban Törökország uniós csatlakozásának - tették hozzá. Az elemzők arra is rámutattak, hogy az új elnök vezetésével szorosabbá válhat a francia-amerikai viszony.
D. Balázs Ádám szerint Nicolas Sarkozy egy új irányt kínál Franciaországnak azzal, hogy azt az atlantista vonalat képviseli, amelyet elődei mellőztek. Budai Bernadett ugyanakkor hozzátette: az Amerika-barátság ellenére Franciaország valószínűleg folytatja csapatainak kivonását Irakból.
A hétfői európai sajtó a múlttal való szakítást és a francia jobboldal megújulását látja Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnökké való megválasztásában.
Az, hogy az új francia elnöknek magyar gyökerei is vannak, nem fogja érdemben befolyásolni a két ország kapcsolatát - emelték ki az elemzők. Mráz Ágoston Sámuel szerint viszont a magyar és a francia jobboldal között már most is érezhető egyfajta közeledés: a Fidesz felnéz Nicolas Sarkozy sikereire, azt ugyanakkor nem lehet eldönteni, hogy a francia fél is nyitott-e az együttműködésre. Nicolas Sarkozy a jövőben a jobboldal modernizálójának szerepét töltheti be, így példaképévé válhat az európai konzervatívoknak - így a Fidesznek is -, ahogy az megtörtént Tony Blair esetében a baloldalon - tette hozzá a politológus.
Budai Bernadett szerint is a Fidesznek érdeke lesz erőteljesebb szimbolikus kapcsolatot láttatni, mint konzervatív pártcsaládtag, de ez a gyakorlatban legfeljebb a magyar belpolitikában fog megjelenni. D. Balázs Ádám ugyanakkor hangsúlyozta: a magyar és a francia jobboldal - történeténél fogva sem - tud jelentősen közeledni egymáshoz. Így a Párizsban tartózkodó külpolitikai elemző szerint terméketlen próbálkozás lenne, ha a Fidesz közeledni próbálna Nicolas Sarkozyhez és pártjához.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár