.jpg)
A vezető brit üzleti érdekképviseleti szervezet új prognózisa szerint a visszaesés már 2008 harmadik negyedévében elkezdődött, és hat negyedéven át tartani fog, vagyis Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - 2009 egészét recesszióban tölti.
A CBI most úgy számol, hogy a recesszió teljes ideje - vagyis az előrejelzésben valószínűsített hat negyedév - alatt a brit GDP-érték összesítve 4,5 százalékkal zuhan. Az idén az egész éves visszaesés 3,3 százalékos lesz, vagyis csaknem a kétszerese a szervezet előző, novemberi negyedéves prognózisában 2009-re szereplő 1,7 százalékos GDP-mínusznak. Az iparszövetség szerint a brit gazdaságban jövőre sem lesz növekedés; a CBI 2010 egészére zéró GDP-bővülést jósol.
Húszezer fős leépítésre készül Nagy-Britannia egyik vezető bankja, a pénzügyi nehézségekkel küszködő Royal Bank of Scotland (RBS). A Sunday Times beszámolója szerint a tavaly államosított banknál a leépítés része annak a több száz millió fontos takarékossági csomagnak, amit a bank pénzügyi helyzetének javítása végett tervez és amelynek része az is, hogy az RBS visszavonul egyes feltörekvő országokból, egyebek mellett Romániából és Szlovákiából. |
A brit statisztikai hivatal a múlt héten közölte, hogy 2008 utolsó negyedében 1,97 millióra - a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szabványai alapján számolva 6,3 százalékra - emelkedett a hivatalosan bejegyzett állástalanok száma. Nagy-Britanniában 1998 óta nem mértek ilyen arányú munkanélküliséget. Az újonnan munkanélküli segélyért folyamodók száma az október-decemberi időszakban 236 ezerrel nőtt; ez a legnagyobb negyedéves növekedés az 1991-es recessziós év óta.
A CBI hétfői új előrejelzése szerint a recesszió és az annak enyhítését szolgáló központi ösztönző programok komoly mértékben rontják a brit közfinanszírozási helyzetet. A szervezet szerint az állam nettó hiteligénye az idén 146 milliárd, jövőre 168 milliárd font lesz, ami 10,6, illetve 11,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánynak felel meg.
Más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet arra, hogy súlyos mértékben romlanak a legnagyobb nyugat-európai gazdaságok adósság- és költségvetési mutatói a recesszióenyhítő közkiadások fedezésére piacra zúdított, hatalmas mennyiségű új államadósság-tömeg nyomán.
Fájni fog
Évekig tartó fájdalmas költségvetési kiigazításra és adóemelésre lesz szükség Nagy-Britanniában a pénzügyi válság kezelése során felhalmozott államadósság leépítése végett, áll londoni befektetési elemzők új előrejelzésében.
A citybeli szakértők által összeállított, Bankrupt Britain (Nagy-Britannia csődben) című elemzés szerint kormányzati kiigazító lépések nélkül a hazai össztermék-értékhez (GDP) mért brit államadósság tíz éven belül 150 százalék fölé duzzadna. A brit kormány 40 százalékban szabta meg a GDP-arányos adósságráta tűréshatárát, de a jelentésből részleteket ismertető The Sunday Times kiemeli, hogy ezt a szintet máris túllépte a brit közadósság.
Az elemzés azt valószínűsíti, hogy a közadósság csökkentésére 2014-ig 60 milliárd, 2020-ig 100 milliárd fontot kell lefaragni a brit állami kiadásokból. A közkiadások éves összértéke az idei pénzügyi évre szóló költségvetés alapján jelenleg 623 milliárd font; ennek egyharmada a társadalombiztosítási költségeket fedezi.
Az elemzés szerint a drasztikus kiadáscsökkentések mellett adóemelésekre is szükség lesz; a szerzők központi forgatókönyvként a legfelső jövedelmi adókulcs 50 százalékra emelését felételezik. Nagy-Britanniában kétféle személyi jövedelmi adóráta van érvényben: az alsó kulcs 20, a felső 40 százalékos.
Észhez térnek?
Remélhetőleg "észhez téríti" a briteket a gazdasági recesszió - mondta a brit katolikusok első számú vallási főméltósága, aki szót emelt a hatalmas banki prémiumok és a túlzott fogyasztás ellen. Cormac Murphy-O´Connor bíboros, Westminster érseke a The Timesnak kifejtette: a kapitalizmust szabályozni kell és erkölcsi megalapozottsággal kell alátámasztani.
A vallási vezető szerint "az emberek kissé eltévelyegtek", énközpontú, fogyasztásra épülő, haszonelvű társadalom alakult ki Nagy-Britanniában, miközben "értékeink és erényeink elenyésztek".
A hamarosan nyugalomba vonuló 77 esztendős érsek, aki kilenc éve áll az ötmilliós brit katolikus közösség élén, azt mondta a vezető konzervatív brit lapnak, hogy a jelenség mögött részben a javak túlzott mennyiségének birtoklása áll. Cormac Murphy-O´Connor "egészségtelennek" nevezte, ha az egyén értékének kizárólagos mércéje a vagyon. Hozzátette: reméli, hogy az emberek most már "észhez tértek".
A bíboros erőteljesen bírálta a City pénzügyi központjában dolgozó bankárok hatalmas prémiumait, mondván: ha rajta múlna, felszámolná az egész prémiumrendszert, "úgy, ahogy van".
Kelet-Európa kelet felé vette az irányt
A briteknek elege van a vendégmunkásokból
A jutalmakért nem kértek bocsánatot a bankvezérek
Tömegesen csődölnek be a britek
MTI