.jpg)
Az év közepéig az infláció további csökkenését várja az MNB - mondta Kovács Mihály András. A elemzési központ helyettes-vezetője ugyanakkor utalt a kormányfő által bejelentett adóemelések inflációs következményeire, és megemlítette azt is, hogy az inflációs jelentésben - a január 1-től február közepéig számított átlag alapján - az MNB erre az évre 289,7 forintos, jövőre 290,6 forintos euró árfolyammal kalkulált, s ez 12 százalékkal gyengébb a novemberben várt 257,9 forint árfolyamnál, ami a magasabb infláció irányába hat.
Ugyanakkor a gyengébb árfolyam inflációs hatását tompítja az importált infláció csökkentése és a nemzetközi nyersanyagárak esése - tette hozzá a szakértő. Ez utóbbit jól példázza az új olajár prognózis: a 2009-re várt átlagos hordónkénti ár 49,4 dollár (a novemberi prognózis 80,7 dollár volt), 2010-re pedig 57,9 dollár (novemberben 86,7 dollár).
A bejelentett áfa-kulcs emelése 20 százalékról 23 százalékra, valamint a jövedéki adóemelés miatt a januári 3,1 százalékos infláció csak rövidtávon csökkenhet, a harmadik negyedévtől egy éven át 4,0 százalék fölé ugorhat, s a 3,0 százalékos inflációs cél alá csak 2010 második félévében ereszkedhet le - vezette le a várható kormányzati intézkedések hatását Kovács Mihály András.
A hétfői "verbális" összefogás után a lengyelek a tettek mezejére léptek Varsó: 4%-ra vágták vissza az alapkamatot |
Erre az évre 203 milliárd forintos kiadáscsökkentést figyelembe véve GDP arányosan 2,9 százalékos eredményszemléletű (ESA) államháztartási hiányt vár a Magyar Nemzeti Bank, jövőre a bejelentett intézkedések révén a deficit 3,0 százalék alatt is maradhat, ha megvalósul az az 550 milliárd forintos kiadáscsökkentő program, amit a kormányfő megemlített - mondta a jegybanki elemző. De Kovács Mihály András rögzítette, hogy a stáb ennél kisebb, 331 milliárd forintos kiadás csökkentéssel számolt, s ennek nyomán az eredményszemléletű hiány 3,3 százalékra jött ki. (A bevételi oldalon az idén az MNB a korábbihoz képest nem vár elmozdulást, jövőre kismértékű, 13 milliárd forintos csökkenéssel számol.)
Nem gyorsul az adósságspirál
Az államháztartás adóssága és a külső adósság 2009-ben nő, 2010 után azonban csökkenhet, tehát "nem beszélhetünk az adósságspirál gyorsulásáról" - válaszolta egy kérdésre Csermely Ágnes. Az MNB igazgatója magyarázatként hozzátette: mivel az összes államadósság 40 százaléka deviza, ez a forint leértékelődése miatt rövidtávon emelkedik.
A felvett 20 milliárd eurós nemzetközi hitel egyrészt kamatveszteséget, másrészt árfolyam nyereséget okoz az MNB-nek, ami összességében veszteséget jelent. Így az eredményszemléletű államháztartási hiányt jövőre 0,2 százalékponttal, megközelítően 50 milliárd forinttal, 2011-ben pedig 0,3 százalékponttal, azaz 75 milliárddal növeli - mondták el egy másik kérdésre az elemzési csoport szakértői.
Beruházások: brutális lesz a visszaesés
Brutális, de elkerülhetetlen a beruházások idei várható visszaesése Király Júlia, a jegybank alelnöke szerint. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke egy budapesti konferencián szerdán azt mondta: az MNB az idén a beruházások 7 százalékos visszaesésére számít, ezen belül a lakossági beruházások 5 százalékkal csökkenhetnek 2008-hoz képest. A külső források szűkössége miatt azonban elkerülhetetlen a fizetési mérleg korrekciója, többletforrás pedig csak a megtakarítások növekedése, a beruházások csökkenése mellett érhető el.
Az alelnök megerősítette azt is: bár a reálgazdasági és inflációs kilátások laza monetáris kondíciót indokolnának, az ország finanszírozási kockázata ezt nem teszi lehetővé. A magyarországi bankrendszer továbbra is stabil, a portfólió romlása a kezelhető mértéken belül marad - fűzte hozzá. A Pénzügyminisztérium prognózisát reálisnak tartja az MNB, az államháztartás hiánya 3 százalék alá kerül 2009-ben, de úgy vélik, további intézkedések szükségesek 2010-ben. Így az egyensúly javul, az ország finanszírozható és hiteles marad - mondta Király Júlia.
Összeroppanunk: életképtelenné tesz az adósságunk
MNB: alapkamat maradt, a GDP adat ijesztő lesz
"Nevetséges", hogy frankban adósodtunk el
Újabb csomag: így nőhetne a versenyképességünk?
MTI