A korrupció visszafogása csak kiterjedt társadalmi összefogással lehetséges - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök csütörtökön a korrupcióról szóló budapesti konferencián.
Figyelmet, párbeszédet, beleszólást szeretnénk a most kezdődő kormányzati munkába a korrupció témájának megvitatásával - mondta a konferenciát megnyitó beszédében az államfő, aki az általa életre hívott Bölcsek Tanácsa javaslatai alapján "frontális támadást" javasolt a társadalomban "mélyen gyökerező" korrupció ellen.
"Elhatározás kérdése, hogy valóban elkötelezi-e magát a kormányzat amellett, hogy kímélet nélkül nekimegy-e a korrupciónak" - jelentette ki.
A Szárny és teher című, a Bölcsek Tanácsa tagjai által összeállított, az oktatás javításáról és a korrupció visszaszorításával foglalkozó könyvről szóló, az ELTE Állam és Jogtudományi karán tartott tanácskozáson az államfő a kötetet ismertetve arra hívta fel a figyelmet, hogy a szerzők tízéves programot vázoltak fel annak érdekében, hogy Szlovénia 2009-es szintjére csökkenjen a korrupció Magyarországon.
Sólyom László egyetértően szólt a május 14-én megalakult új Országgyűlés szimbolikus értékű törvényeiről, és hangsúlyozta, hogy a korrupció területén "hasonló huszárroham szükséges, példákat kell statuálni". Szerinte ezen a téren "a pártatlanság lesz a vízválasztó, hogy új korszak van-e".
Úgy vélte, hogy a közgondolkodást kell megváltoztatni, "azt kellene tudatosítani, hogy jobb lenne, ha nem lenne korrupció". Szerinte szükséges sok apró változás "el fogja érni a kritikus tömeget", amely csökkenteni fogja a korrupciót Magyarországon.
Navracsics: belülről mar a korrupció
A meglévő intézmények és törvények eddiginél jobb alkalmazására van szükség a magyarországi korrupció visszaszorításáért - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a konferencián. A most hivatalba lépett kormány elkötelezte magát a korrupció elleni küzdelem mellett - hangsúlyozta Navracsics Tibor, hozzátéve, hogy "történelmi felelősségünk van mindenben, ami a magyar nemzetet érinti, beleértve a korrupciót is".
A miniszterelnök-helyettes a korrupciót a rozsdához hasonlította, amely belülről marja szét a közösséget, a közjót és a belé vetett hitet. Mint mondta, a politika szempontjából a korrupció "a közjó privatizálása", mert a polgár és állam bizalmi viszonyát "marja szét".
A hét kérdése: Ön szerint kell-e az országnak új alkotmány? Szavazzon! |
Mint mondta, a politikának itt "igenis dolga van", olyan tájékoztatásra van szükség, amely bemutatja a társadalomnak, hogy a korrupció rossz. Nem új intézmények, jogszabályok, testületek kellenek, hanem a meglévőkkel kell küzdeni a korrupció ellen - mutatott rá, példaként említve az ügyészség megerősítését és a jogszabályok hatékonyabb alkalmazását. Szerinte a túlszabályozás nem megoldás. A Bajnai-kormány egy korábbi javaslatára utalva kijelentette, hogy "új hivatallal nem szűnik meg a korrupció". Emlékeztetett arra, hogy az országgyűlési bizottságok mellett albizottságok vizsgálják a korrupciós ügyeket.
A bűnüldöző szervek példamutató munkát végeztek az elmúlt egy-két évben - mondta -, bizonyították, hogy képesek kezelni a problémát, még az "érinthetetlenekkel", a politikusokkal szemben is. "Ehhez minden támogatást meg fogunk adni" - jelentette ki Navracsics Tibor.
MTI