Klaus szerint az európai integrációnak két célja van. Az egyik, hogy lebontsa azokat a szükségtelen akadályokat, amelyek az emberi szabadság kiteljesedése és a prosperálás ellen hatnak. A másik, hogy a közjó érdekében az egész földrész összefogásával valósítson meg olyan projekteket, amelyek két vagy néhány ország együttműködésében nem lennének eléggé hatékonyak.
Klaus: "Az EU olyan, mint a Szovjetunió"
Mivel azonban európai nemzet nem létezik, nem lehet életképes az európai integráció további mélyítése, az Amerikában bevált "olvasztótégely" erőltetése, a tagállamok szerepének elnyomása "az új multikulturális és multinacionális európai civil társadalom" nevében - fejtette ki álláspontját.
Elhibázott gondolatnak mondta, hogy növeljék az Európai Parlament hatáskörét, hiszen - jegyezte meg - már így is elég nagy a nem csupán földrajzi értelemben vett távolság a polgárok és az uniós képviselők között. Utalt a demokratikus számonkérhetőség hiányosságaira, az úgynevezett demokratikus deficitre, amit - hangsúlyozta - csak növelne további jogkörök uniós kézbe adása.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU döntéshozatala eltér a történelem által igazolt klasszikus parlamenti demokráciák döntéshozatalától. "Normális parlamentáris rendszerben a képviselők egy része a kormányt, egy másik része az ellenzéket támogatja. Az Európai Parlamentben hiányzik ez a berendezkedés. Itt csak egyetlen egy alternatívát támogatnak, és akik más véleményen merészelnek lenni, azokat az európai integráció ellenségeként bélyegzik meg" - mondta Václav Klaus. Beszédének ezen részénél több EP-képviselő elhagyta a termet.
Bírálta Klaus az unió gazdasági berendezkedését is, azt állítva, hogy az fékezi a piacot, és állandóan a gazdaság központi ellenőrzésének erősítésére törekszik. A cseh köztársasági elnök, aki korábban, a rendszerváltás után Csehszlovákia pénzügy minisztere volt, úgy vélekedett, hogy a gazdasági fejlődés mostani megtorpanásának idején semmi más nem nyújthat megoldást a helyzetre, mint az európai gazdaság liberalizációja és a szabályozás csökkentése.
EU-elnökként is a spórolásra koncentrálunk
A határvita nem befolyásolja Zágráb EU-csatlakozását?
A soros elnökség halogatja a lisszaboni szerződést
Az euroszkeptikusok átveszik a hatalmat
MTI