1p
Gyorsabban bővülhet a magyar gazdaság a Pénzügyminisztérium korábbi előrejelzésénél, így a tárca a csütörtökön közzétett átadás-átvételi dokumentumában úgy véli akár 0,5 százalékponttal is magasabb lehet prognózisánál az idei GDP-növekedési ütem: a 0,2 százalékos visszaesés helyett 0,3 százalékos növekedés is elképzelhető, az államháztartás pénzforgalmi hiánya is magasabb lehet azonban
Gyorsabban bővülhet a magyar gazdaság a Pénzügyminisztérium korábbi előrejelzésénél, így a tárca a csütörtökön közzétett átadás-átvételi dokumentumában úgy véli akár 0,5 százalékponttal is magasabb lehet prognózisánál az idei GDP-növekedési ütem: a 0,2 százalékos visszaesés helyett 0,3 százalékos növekedés is elképzelhető, az államháztartás pénzforgalmi hiánya is magasabb lehet azonban: ha az új kormány felhasználja a maradványokat, a GDP 3,9 százaléka lehet.

Az eredményszemléletű hiány azonban így is tartható a GDP 3,8 százalékán,
amennyiben az év hátralévő részében folytatódik a szigorú fiskális politika és a kormány kezeli a kockázatokat.
   
A dokumentum szerint: a jelenleg rendelkezésre álló adatok – kockázatok beárazása révén – azt vetítik előre, hogy az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya ugyanolyan kormányzati lépések megtétele nélkül, mint amilyenekre 2009-ben sor került, a költségvetési törvényben meghatározottnál magasabb összegben, a GDP 3,9 százalékában várható.
   
A költségvetés készítése óta ismertté vált makrogazdasági adatok alapján az is valószínűsíthető a PM szerint, hogy a gazdaság idei alakulása jobb lehet a költségvetést megalapozó prognózisban feltételezettnél. A kedvezőbb előrejelzés azonban főként a külgazdasági kilátások javulásával függ össze, így érdemi bevételnövelő hatásra nem lehet számítani.
   
A PM megjegyzi ugyanakkor, hogy az idei kijelölt államháztartási pálya tartható, ennek azonban feltétele a helyzet megfelelő kormányzati kezelése. A lehetőségek közé sorolják a költségvetési területen végrehajtandó zárolást. Emlékeztetnek rá:  differenciált módon a költségvetési szerveknél és fejezeti kezelésű előirányzatoknál az év végéig költési és kötelezettségvállalási tilalmat írtak elő, amelynek - döntéstől függően - egyenlegjavító hatása 20-30 milliárd forint lehet.
   
További lehetőségként említi a PM a fejezeteknél – 2009. évhez hasonlóan – maradványtartási kötelezettség előírását. Javasolják, hogy az eddig felhasználásra engedélyezett, kötelezettségvállalással nem terhelt 70-80 milliárd forintos maradvánnyal azonos összegű maradványtartási kötelezettséget határozzanak meg más előirányzatok terhére.
   
A hét kérdése:
Ön szerint hogyan alakul a forint árfolyama?
Az önkormányzati területen két finanszírozási cél látszik kockázatosnak a PM szerint: az egyik az Út a munkához program, a másik pedig az egyes központosított előirányzatok zárolása.
Intézkedésekkel, az Út a munkához program szigorításával 20-30 milliárd forint, míg egyes központosított előirányzatok zárolásával 5-10 milliárd forint túlköltés akadályozható meg.
   
A felhasználási szabályok módosításával, illetve a gyógyszergyárakkal kötött megállapodások, és a gyógyszergyártói befizetéseket szabályozó előírások felülvizsgálatával a gyógyító megelőző ellátásoknál 10-20 milliárd, a gyógyszerkasszánál közel 5-10 milliárd forint túlköltés visszafogható.
   
2010-ben mintegy 10 milliárd forint kiadás spórolható meg az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program kifizetéseinek átütemezésével, módosításával - fogalmaz a PM. Ennek során a valóban indokolt, a tényleges gazdasági igényekhez illeszkedő kifizetések teljesülhetnek, a többi támogatási program pedig felülvizsgálatra kerülhet.

A Munkaerőpiaci Alapnál a passzív ellátásokra rendelkezésre álló előirányzat felülvizsgálatával – szabályozás-változással – 5-10 milliárd forint túlköltés fogható vissza.

Az állami vagyonnal kapcsolatos kiadásoknál a projekt jellegű (ingatlan-beruházási és környezetvédelmi) és a támogatási kiadások felülvizsgálatával 5-10 milliárd forintos megtakarítás érhető el akkor, ha a Vagyontanács erre utasítást ad.

A szükséges intézkedések megtételével az előirányzatban meghatározott, pénzforgalmi szemléletben 870 milliárd forintos  hiány tartható - szögezi le a minisztérium.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG