.jpg)
Szili Katalin a Népszabadság online kiadásában kedd este megjelent cikkben úgy fogalmazott: elsősorban városvezető akar lenni, és nem pártpolitikus. "Igen. Hazamegyek Pécsre, Pécsért" - válaszolta az Országgyűlés szocialista elnöke arra a kérdésére, eldöntötte-e már, hogy elindul-e a pécsi polgármesteri székért.
Mint mondta, döntése előtt - amelyet nem külső politikai kényszer hatására, hanem saját lelkiismerete alapján hozott meg - sok mindent végig kellett gondolnia, de tekintettel arra, hogy Pécs számos civil és egyéb szervezetének támogatását bírja, úgy döntött: "hazamegy".
"Az elmúlt három évben Pécs két polgármestert veszített el. Ők nem csak politikustársaim, de barátaim is voltak. Csak és kizárólag a lelkiismeretem és Pécs nehéz helyzete miatt vállalom azt, hogy hazamegyek" - olvasható az interjúban.
Szili Katalin szerint Pécsett új szövetségre és új irányra van szükség. "Az önkormányzati politika számos kicsinyes hibát követett el, ezért a szokásos szekértáborpolitikával fel kell hagyni, és nem csak a szavak, de a tettek szintjén is összefogni. Az EKF sikeréért kész vagyok bárkivel szövetséget kötni" - jelentette ki a politikus.
Arról is beszélt, hogy ha megnyeri a választást, akkor lemond a házelnökségről. Az utódlással pedig akkor foglalkozom, ha ez kérdésként felmerül. Jelöltem természetesen lesz" - mondta a lapnak Szili Katalin.
Arra a felvetésre, hogy ha nem sikerül elnyernie a polgármesteri széket, az akár a politikai karrierjének végét is jelentheti, a politikus azt válaszolta: tudja, hogy "ez nem szokványos lépés" a részéről, de - mint mondta - neki csak Pécs problémáinak megoldása, a város jövője számít.
A jelenlegi összeférhetetlenségi szabályok szerint az Országgyűlés elnöke és alelnökei nem folytathatnak más kereső tevékenységet. Ez alól kivétel a jogi oltalom alatt álló szellemi tevékenység, például előadások tartása vagy művészeti tevékenység. Így ha Szili Katalin lenne Pécs polgármestere, akkor le kellene mondania házelnöki posztjáról, de csak miután megválasztották. Vagyis egy esetleges kampány ideje alatt maradhatna az Országgyűlés elnöke, és akkor is a posztján maradhatna, ha elindulna, de veszítene.
Pécsett május 10-én, vasárnap lesz az időközi polgármester-választás. A választásra azért van szükség, mert Tasnádi Péter szocialista polgármester január 27-én elhunyt.
A 152 ezer lakosú baranyai megyeszékhely 125 ezer választópolgára március 13-ig kapja meg a választási értesítőket és az ajánlószelvényeket, a jelöltek bejelentésének határideje pedig április 17. Ahhoz, hogy valaki jelölt lehessen, 2 ezer ajánlószelvényt kell összegyűjtenie.
Páva Zsolt, a pécsi közgyűlés Fidesz-KDNP frakciójának vezetője a Fidesz képviseletében, Juhász István, a szocialista frakció tagja pedig függetlenként szándékozik indulni a polgármester-választáson.
Szili Katalinon csattan az ostor?
Gyurcsány: katasztrófapopulizmus van az országban
Kész a vállalkozásmentő csomag
A kormány eltüntetné a képviselők felét
MTI