A Magyar Országgyűlés reggeli döntése után Pozsonyban azonnal összehívták a szlovák kormányt, amely megvitatja a szlovák állampolgársági törvény módosítását. A nyilvánosságra került javaslat szerint arról van szó, hogy ha ezentúl egy szlovák állampolgár önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot. Emellett nem tölthet be bizonyos munkaköröket sem, amelyek kapcsolatban vannak a nemzetbiztonsággal.
A kormány döntése után a javaslatot a parlament elé terjesztik, amely a délelőtti órákban folytatja rendkívüli ülését. Ezen az ülésen a honatyák gyorsított eljárásban megvitatják a szlovák állampolgársági törvény módosításának tervezetét, amelyet a kormány terjeszt a testület elé. Amennyiben a parlament igent mond a javaslatokra, azok már június elsején életbe lépnek.
A szlovák kormányfő szerint "rosszul" kezdett az új magyar kormány. Robert Fico úgy véli: a kettős állampolgárságot lehetővé tevő törvény elfogadása, valamint az a tény, hogy Orbán Viktor első hivatalos útja Lengyelországba vezet, "felesleges idegességet váltott ki". A kormány szerdai ülése után Fico újságíróknak azt mondta: "Orbán bejelentett lengyelországi látogatása úgy fest, mintha jelképesen átugraná saját területét és egy Magyarországgal szomszédos országba menne." Hozzátette: "ilyet nem szokás tenni." Egyúttal megismételte korábbi kijelentését, miszerint Magyarország nem önmagával határos, ahogy azt a magyar politikusok hangoztatják, hanem "egy öntudatos és szuverén Szlovákiával".
Míg kedden a magyar lépést elítélő politikai határozat szövegében egységesek voltak a szlovák pártok, addig a konkrét szlovák válaszlépésekkel kapcsolatban megoszlanak a vélemények.
A többség támogatná a kettős állampolgárságot |
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) üdvözli az Országgyűlés döntését a magyar állampolgársági törvény módosításáról - közölte az MTI tudósítójával Dunajsky Éva, a párt szóvivője. A szlovák kormány által ezzel kapcsolatban kiváltott "hisztériát" az MKP "feleslegesnek és eltúlzottnak" tartja. A párt felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar törvényt csak 2011. január 1-jétől fogják alkalmazni, s addig van elég idő a nézeteltérések tisztázására.
"Az MKP elfogadhatatlannak tartja, hogy a Szlovák Köztársaság bármely polgárának hátránya származzon abból, hogy kettős állampolgár" - mutatott rá a szóvivő. Leszögezte: a párt készen áll arra, hogy azoknak a szlovák állampolgároknak, akiket kettős állampolgárságuk miatt sérelem érne, a nemzetközi fórumokon is védelmet nyújtson.
A hét kérdése: Ön támogatja a kettős állampolgárságot? Szavazzon!
|
MTI