.jpg)
A vállalkozások mérlegjelentése világszerte a jogszerű működés előírt és ellenőrzött alapkövetelménye, melynek elmulasztását a cégek törlésével szankcionálják. A magyar gyakorlat azonban végtelenül engedékeny, tízezrével működnek cégek, amelyek ezen kötelezettségüknek évek óta nem tesznek eleget.
A Direktinfo tapasztalatai szerint a kereskedelmi forgalom egyötöde egyéni vállalkozókon keresztül valósul meg, akiknek száma 396 ezer körül van. Az egyéni vállalkozók pénzügyi teljesítményét, eredményeit semmilyen hivatalos módon nem tudják a hitelező cégek vizsgálni, annak ellenére, hogy őket is folyamatosan átutalással szolgálják ki. Ennek eredménye, hogy összesen 627 ezer cég működése, hitelképessége a velük partneri kapcsolatra lépni kívánó vállalkozások számára ellenőrizhetetlen.
A 2008-ban alapított 8.000 vállalkozás közül egy APEH-adat szerint már nem találnak meg több mint hétszázat. Ezt az adatot erősíti a Direktinfo statisztikája is, miszerint 1.000 adós cég bejegyzett székhelyére kiküldött tértivevényes felszólító levélnek nagyjából 10 százaléka visszajön elköltözött, címzett ismeretlen jelzéssel. Ezek nem működnek a jognak megfelelően, nem tartózkodnak a székhelyükön, nem jelentették be a változásaikat a cégbíróságon.
Az adóhatóság havi átlagban 700 magyarországi cégnek függeszti fel az adószámát. Így azok a vállalkozások, amelyek nem ellenőrzik a megrendelőiket folyamatos monitoringgal, könnyen bajba kerülhetnek. Ezekkel a partnerekkel nem szabad üzletelni, mert a felfüggesztett adószámú cégnek kiállított számla nem könyvelhető el és nem igényelhető rá vissza az áfa – mutat rá Csatlós Csilla.
Napi standolás és készpénzlimit: élt 1 hónapot
Magyar cégek: a Balkánon is jobb, mint itthon
Nagy bajban az élelmiszeripari cégek
Újabb csomag: így nőhetne a versenyképességünk?
Változások a munkahelyi támogatásokban
Megfizetjük a járulékcsökkentés árát
Tavaly is vergődött az építőipar
MTI