Teljes gázzal: Orbánék lenyomják a kötelező áremelkedést is?
Gőzerővel dolgoznak a háttérben az Orbán-kormány tagjai, hogy a forintgyengülés miatt indokolt 15-20%-os gázáremelés mértékét minél inkább leszorítsák. Akár az árképzés szabályain is változtathatnak, hogy elkerüljék az árszint drámai megnövekedését
Gőzerővel dolgoznak a háttérben az Orbán-kormány tagjai, hogy a forintgyengülés miatt indokolt 15-20%-os gázáremelés mértékét minél inkább leszorítsák. Akár az árképzés szabályain is változtathatnak, hogy elkerüljék az árszint drámai megnövekedését. A gázcégek nyitottak a kormány elképzeléseire, a nyár ugyanis nekik nem számít "főszezonnak"
A forint gyengülése miatt akár 15–20 százalékos gázáremelésre is szükség lehet júliustól. Az új kormány már megkezdte a háttértárgyalásokat ennek lefaragása érdekében - számolt be róla a Népszabadság. A lap internetes kiadása szerint a hazai valuta leértékelődése mellett árnövelő tényező, hogy a gáz behozatali ára is emelkedik néhány százalékkal a nyáron, illetve talán a térségi igények is nőnek a termék iránt.
A lap számításai szerint a nyári időszakra számított dollárárfolyam 10%-kal magasabb, mint amit a legutóbbi, áprilisi emelésnél figyelembe vettek (200 forint után 225) - ez azért fontos, mert a gázcégek dollárban folytatják le tranzakcióikat, vagyis a forintgyengülés "azonnal" hat az itthoni végelhasználói árakra.
"Az orosz–magyar árformula alapján a tarifa most ezer köbméterenként 350 dollár (köbméterenként mintegy 73 forint), ami júliustól 360-370 dollárra emelkedik. Ez szintén értelemszerűen hat a hazai tarifára is. Ugyanakkor információink szerint a nemzetközi olajár zuhanása folytán az év további szakaszában már nem várható az importár emelkedése" - hívja fel rá a figyelmet a lap.
A Népszabadság úgy tudja, az új kormányzat már lázas munkában van a háttérben, hogy leszorítsa a nyári emelés mértékét, vagy ha lehet, eltolja annak idejét. A szolgáltatók állnak a változtatások elébe, hiszen a nyári időszakban a fogyasztás alacsony, így nem jelentene nagyobb kiesést számukra, ha az áremelés később épülne be a fogyasztói árakba - az Orbán-kormánynak viszont igen fontos lehet, hogy ne egy ilyen nagy mértékű gázáremeléssel kezdje hivatali idejét. Bennfentesek azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy a szabályok változtatásával szorítsa le az árat az új kabinet (ezt korábban a Bajnai-kormány is meglépte).
A választások előtt komoly politikai vihar keveredett abból, hogy az amúgy függetlenül működő Magyar Energia Hivatal elnöke elismerte: 16-17%-os áremelés következhet a nyáron. A hivatal ebben ugyan nem tévedett, de az akkor kormányzó szocialistáknak magyarázkodniuk kellett, amit elkerültek volna a kampányban.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár