2007-ig az összes lakáseladás 3-4%-át tették ki a külföldiek beruházásai - tette hozzá Szili Balázs. A KSH és a BM adatai ellenére nehéz megmondani, hogy hány lakás is került az előző években pontosan külföldi kézbe, mert sokan cégük nevére vették meg az ingatlant. A Forest Hill becslése szerint kb. 3000 -3800 körüli a nevesíthető lakások száma évente. 2008-ban azonban drasztikusan csökkent a külföldiek vásárlása. Az elmúlt 8 évben ennek az évnek az eladási statisztikái voltak a legrosszabbak, kb. 500 lakást vehettek meg külföldiek – állítja Szili Balázs.
Kucsma Viktória, a Pasarét Residence értékesítési vezetője is hasonlóan vélekedik. Szerinte ennek a változásnak egyetlen célcsoport örülhet: az a vásárló, aki most akar új lakásba költözni, ő ugyanis azok közül a lakások közül is választhat, amelyeket korábban fel sem ajánlottak volna neki, mert azokat a külföldiek már az építkezés előtt elkapkodták volna. Így a jövőben több panorámás, penthouse-, vagy loftlakás kerülhet majd magyar kézre - mondta az igazgató.
Szili Balázs hozzátette: 2009-ben biztos, hogy a magyar ingatlanpiacon el lehet majd adni külföldieknek lakást, de nem biztos, hogy a szám meghaladja majd az ötszázat. A beruházó abban bízik, hogy a Nyugat-Európából érkező befektetők helyett újabb vásárlói csoportok is megjelennek a piacon, például Ázsiából.
A bécsi ingatlanok vonzzák a befektetőket
Hanyatt vágta magát a lakáspiacunk
Hatalmasat zuhant az ingatlanpiacunk
Eltűntek a befektetők a magyar ingatlanpiacról
Lakáspiac: nincs mese, alkudni kell
Privátbankár