Szabó Imre tájékoztatása szerint 2.330 vízügyi dolgozó vesz részt a védekezési munkákban, akik 66 településen vannak jelen, 250 településen pedig irányítják a munkálatokat. Mint mondta, az árvízi védekezéshez eddig 2 millió homokzsákot használtak fel. Kitért arra: 91 ezer hektár került belvíz alá.
A miniszter jelezte: az időjárási előrejelzések alapján a következő hat napban csökken a csapadék mennyisége és az árvíz levonulásával megkezdődhetnek a helyreállítási munkák. Szabó Imre jelezte: a Zagyván és a Hernádon a legkritikusabb a helyzet. Előbbivel kapcsolatban közölte: a két szükségtározó megnyitásának köszönhetően már 29 centimétert apadt a folyó vízszintje.
Cáfolta azt a sajtóinformációt, hogy átszakad volna a Bódva gátja. Mint mondta, a folyó gátját a szakemberek bontották meg annak érdekében, hogy Boldvát ne öntse el a víz. A tárcavezető beszámolt arról is, hogy a Sajó és a Hernád felső szakasza is apad.
Varga Zoltán önkormányzati miniszter a tájékoztatón arról beszélt, hogy a védekezési munkákban a vízügyi szakembereken kívül még 8.700-an vesznek részt: katasztrófavédők, speciális mentők, tűzoltók, rendőrök, pénzügyőrök, polgári védelmi szervezetek tagjai és önkéntesek. Hozzátette: a kitelepítettek száma folyamatosan csökken, jelenleg 1.400 ember van, akinek el kellett hagynia az otthonát. A tárcavezető közölte, eddig 177 millió forint előleget utaltak ki a vis major alapból az önkormányzatoknak.
Szollár Domokos kormányszóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy a heves esőzések miatt az M1-es 104-es kilométerénél található híd elrepedt, emiatt le kellett zárni az autópályát. A következő napokban ezen a szakaszon nem lehet közlekedni.
A kormány arra kérte az Állami Autópálya-kezelő Zrt.-t, folyamatosan tájékoztassa a lakosságot, és tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a lehető legkönnyebben történjen meg a terelés ezen a nagyon fontos autópálya-szakaszon - tette hozzá.
MTI