Jobb szerkezetű ennél az európai áramhálózat, amely a kilencvenes évektől folyamatosan épült ki, így ma már nem jelent gondot, hogy ellátási nehézségek esetén egyik ország azonnal segítséget nyújtson a másiknak. Ez megbízhatóvá és stabillá tette a rendszert - fejtette ki. A gázvezeték-hálózat szerkezetének javítására egyébként tavaly a Mol elindított egy projektet. A NETS-hez eddig a környező országok közül csak Románia és Horvátország csatlakozott.
Kaderják Péter előadásában szólt arról, hogy kettősség jellemzi Európa nyugati és keleti felét a gáz beszerzése szempontjából is. Az előbbiek ugyanis több forrásból szerzik a szükségletük kielégítéséhez elegendő mennyiséget, így például Németország norvég, holland, algériai és olasz gázt használ, sőt van saját kitermelése is, ezzel versenyez az orosz gáz az ottani piacon.
Kaderják Péter a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos kérdésre elmondta: ma a paksihoz hasonló erőmű megépítése 3-4 szerese például a négyes metró beruházásnak. Ilyen gazdasági helyzetben hiába tartják olcsónak az atomenergiát, amelynél csak a fűtőanyagot kell fizetni, szerinte egy atomerőmű megépítése most nem reális terv. |
A közép-kelet-európai régióban az orosz gáz monopol helyzetben van, így fordulhat elő, hogy a januárihoz hasonló gázvita komoly problémákat okoz - mondta Kaderják Péter. Magyarország különösen érzékeny helyzetben van - emelte ki. A bruttó tüzelőanyag-felhasználásában a gáz részesedése 45 százalék, a villamosenergia-termelésében 35 százalék. Az ország korábban komoly saját kitermeléssel rendelkezett, ez folyamatosan csökken, legfeljebb a makói lelet hozhat fellendülést - mondta a szakember.
Akár egy új atomerőmű is elférne Pakson
Paks: szükségünk lenne még egy blokkra
Megújuló energiával megszűnne a függőség
Gázcsapdában vergődünk - ki kell törni mielőbb
Megdöbbentő számok: ha kész van, húzza ki!
MTI