A vállalatok fejlődésének – például nemzetközi terjeszkedésének – a gátja általában a tőke hiánya. A növekedéshez szükséges tőkét a vállalatok a tőzsdére lépés mellett magántőke bevonásával biztosíthatják. A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület adatai szerint Magyarországon 2009-ben 12 ügyletbe fektettek be kockázati és magántőke társaságok, összesen 214 millió euró értékben. Ezek az adatok a 2008-as év mutatóinak felét sem érik el (25 ügylet, illetve 477 millió euró). A 12 ügyletből csupán 7 alkalommal jelent meg új befektető a cégekben, azaz 5 vállalat esetében a régi befektetők biztosítottak újabb tőkeinjekciót.
A visszaesés oka részben a recesszió, hiszen a hazai felvásárlások száma nem csökkent nagyobb mértékben, mint a kelet-közép-európai térség más országaiban. A recesszió hatásaként ugyanis alacsonyabbak a felvásárlási árak, ezért a tulajdonosok kevésbé hajlandóak cégüket vagy cégük egy részét értékesíteni. Emellett maguknak a vállalatoknak is annyival csökkent az értékük, hogy egyre kevesebb cég éri el azt a határt, amely felett a magántőke társaságok egyáltalán megfontolják az akvizíciót.
A felvásárlásra alkalmas cégek számát azért is nehéz pontosan megbecsülni Magyarországon, mivel sok vállalat értéke „papíron” alacsonyabb, mint amennyit valójában ér. Az üzleti eredmény torzításáért maguk a tulajdonosok, cégvezetők felelősek akkor, ha az extra haszon a társtulajdonban lévő szállítói vagy az értékesítési oldalon jelenik meg. Az a legjobb, ha a folyamat kezdetétől tanácsadó készíti elő az eladást, így a vállalat értékének meghatározása és az átvilágítás már felkészülten éri a céget, nem okoz majd problémát a magántőke társaságok által kért adatok bemutatása.
Privátbankár - Lovász Márton