Tovább esett a BUX
Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. üzletkötője szerint a tőzsdén nem történt más, mint folytatódott a napok óta tartó nagyon kemény esés, annak ellenére, hogy nincs közvetlen ok, azaz nem történt semmi olyan, ami kiváltotta volna. A reggeli hangulat - a tőzsde csekély emelkedéssel nyitott csütörtökön - hamar szertefoszlott, s a kereskedésnek nem tett jót, hogy egy nagy spanyol szakszervezeti szövetség bírálta a spanyol kormánynak a közszféra bércsökkentésére vonatkozó intézkedését. Mégpedig azzal az érvvel, hogy az nem alkotmányos (Spanyolországban a minél gyorsabb lépés érdekében királyi rendelettel kívánják két héten belül végigvinni a tervezett intézkedést, a költségvetési hiány csökkentése érdekében.)
Tóth Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. üzletkötője arra hívta fel a figyelmet, hogy a délutáni amerikai makroadatok a vártnál lényegesen rosszabbak voltak, a munkanélküliség 40 ezerrel lett nagyobb, az amerikai bizalmi index pedig rosszabbul alakult a vártnál. Így az amerikai befektetési kedv nem volt túlzott, ami rányomta a bélyegét a kereskedésre.
Az Equilor üzletág igazgatója, Szegner Balázs szerint a csütörtöki tőzsdenap elég izgalmasra kerekedett ki, a gyengülést vezető Mol 4,5 százalékot esett a nap végére. Jelentősen csökkent az OTP és az Egis értéke is, a Magyar Telecom és a Richter azonban inkább úgy értékelhető, hogy ezek a papírok tartották az értéküket. Több, mint 5 százalékot esett ugyanakkor az FHB, a bankokat általában rosszul érintette a csütörtöki kereskedés. A forint gyengült a zárásra és csökkentek a nyersanyagárak is. Csütörtökön a BUX nem esett többet, csak körülbelül ugyanannyit, mint a nyugat-európai piacok, a zárás pedig a régiós piacoknál pár tizeddel, Prágánál pedig 1 százalékkal jobban sikerült. Az is jó hír, hogy nem a napi mélyponton zárt sem a Mol, sem az OTP, sem a BUX - hangsúlyozta Szegner Balázs.
Az MTI által megkérdezett üzletkötők egyöntetűen úgy vélik, lehet valami a felröppent piaci pletykában, miszerint az Európai Központi Bank (ECB) "csöndben" interveniál az euró védelmében. Erre utal legalábbis, hogy az euró nem gyengült tovább a dollárral szemben, sőt erősödött a napon belül.
A Mol 850 forinttal, 4,57 százalékkal 17.750 forintra csökkent, 6,8 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 145 forinttal, 2,36 százalékkal 5.995 forintra esett, forgalmuk 23,8 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 10 forinttal, 1,47 százalékkal 670 forintra gyengült, forgalma 1,9 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 700 forinttal, 1,68 százalékkal 41.000 forintra csökkent, a részvények forgalma 1,1 milliárd forintot ért el.
Szektortársa, az Egis 156,8 millió forintos forgalom mellett 820 forinttal, 3,83 százalékkal 20.610 forintra esett.
A BUMIX 2.017,89 ponton zárt csütörtökön, ez 57,72 pontos, 2,78 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.
MTI