A nagykereskedelmi adatroaming árak szabályozása, melyet az EU 2008-ban fogadott el, nem vezetett a kiskereskedelmi árak ésszerű szintéjének megközelítéséhez. A magas adatroaming árak mellett folyamatos problémát jelent a forgalom nehézkes, vagy egyáltalán nem kivitelezhető nyomon követése. Az Európai Parlament a fogyasztók védelme érdekében most ehhez nyúlt hozzá.
Rendeletében kötelezi a szolgáltatókat, hogy tájékoztassák ügyfeleiket a forgalom állásáról, illetve az ügyfél által meghatározott maximum összeg felett az adatroaming szolgáltatást letiltsák, elkerülve így hogy egy külföldi tartózkodás alkalmával több százezer forintos számlát eredményezzen. Mindezeket a szolgáltatóknak ingyenesen kell ügyfeleik rendelkezésére bocsátani, mégpedig 2010. március 1. óta.
A SciamuS telekommunikációs tanácsadó üdvözli a rendeletet, hiszen évek óta kéri a mobilszolgáltatókat, hogy vezessenek be egy olyan tájékoztató rendszert, mellyel az ügyfelek egyértelműen követni tudják adatforgalmukat és tisztába legyenek a szolgáltatás díjával is. Erre sajnos a kötelező határozat megszületéséig nem került sor.
Bedő Erik, a SciamuS tanácsadója elmondta: „Ez az előírás csak az Európai Unió országain belülre vonatkozik, a Vodafone viszont biztosítja ezt a szolgáltatást országtól függetlenül. A T-Mobile és Pannon (Telenor) e tekintetben ragaszkodik a törvényi minimumhoz és az Unió határain kívül továbbra is követhetetlen forgalomtól és elszálló adatroaming díjaktól tarthatunk.” Bedő Erik felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyarok által kedvelt nyári célpontok közül Horvátországra, Törökországra nem vonatkozik az uniós szabályozás, ahogy Norvégiára, Svájcra, Ukrajnára, Szerbiára, Albániára, Oroszországra, Bosznia-Hercegovinára sem.
Bedő Erik a szabályozással kapcsolatban elmondta: „Az alapvető probléma továbbra is az indokolatlanul magas árakkal van. Nyilván nagyon fontos, hogy a költségek kordában tarthatóak legyenek, de az EU által meghatározott havi maximum nettó 50 eurós limitet akár 20-30 másodperc alatt is el lehet érni. Ez pedig meglehetősen abszurd.”
A SciamuS adatai alapján az 50 eurós határérték a T-Mobile esetében nagyjából 28 Mbyte, a Pannon (Telenor) esetében 29 Mbyte, míg a Vodafone 50 euróért csak 9 Mbyte adatforgalmat biztosít ügyfeleinek. Ez azt jelenti, hogy a kisfogyasztói ár 2-7-szer drágább, mint a nagykereskedelmi ár 2010. július 1. óta. Ha figyelembe vesszük azt, hogy a nagykereskedelmi árak 1 Kbytenként kerülnek számlázásra az EU rendeletének megfelelően, míg a kiskereskedelmi árak mindhárom szolgáltatónál megkezdett 100 Kbytenként, a tényleges különbség még nagyobb. A T-Mobile és a Vodafone emellett biztosít napi csomagokat is, ezeket azonban az ügyfeleknek alkalmanként aktiválni kell.
Bedő Erik hozzátette továbbá, hogy az EU által elfogadott szabályozás, bár biztonságot jelent az ügyfeleknek, nem megfelelő. Egy vállalkozás, vállalat számára, különösen ha a munkavállalók több különböző csomaggal, jogosultsággal használhatják mobiltelefonjaikat (ami egy teljesen normális igény), nagyon nehezen menedzselhető, egyáltalán nem rugalmas megoldás. Bedő hangsúlyozza, ezzel együtt sem érdemes a biztonságot jelentő forgalmi felső korlátot lemondani. Arra buzdítja inkább a szolgáltatókat, hogy ne csak a szabályozási minimumnak feleljenek meg, hanem az ügyfelek valós igényeit vegyék figyelembe.
Privátbankár - Lovász Márton