Az elmúlt közel fél évből beérkező adatok megerősítették, a gazdasági fellendülés a korábban vártnál kedvezőbben alakul, a világkereskedelem élénkülése mellett. A világgazdaság meghatározó országaiban a növekedés eltérő ütemet vett fel, Európa nyilvánvalóan lemaradt. A kedvező folyamatokat azonban egyre inkább beárnyékolja a szuverén adósságválság, és annak hatásai, amelyek elsősorban a globális pénzpiaci összefonódásokon keresztül éreztetik hatásukat. Számos kockázat mutat abba az irányba, hogy a „V” alakú recesszió emelkedő ága a korábbiakhoz képest alacsonyabb lesz. Az, hogy az emelkedő szár megtörik-e, jelenleg a bizalmi válság továbbterjedésének függvénye, valamint annak, hogy Európa megtorpanása és pénzügyi rendszerének problémái milyen hatást gyakorolnak az Egyesült Államok növekedésére.
Háda Bálint kiemelte, hogy az európai illetve az amerikai bankszektor között az hatalmas különbség, hogy a tengerentúlon sikerült az ágazatot megtisztítani az ún. toxikus, eladhatatlan kötvényektől, míg az unió országaiban ez nem történt meg. Az Egyessült Államokban ráadásul élénkült a fogyasztás és a belső kereslet, míg az európai államok növekedésének alapja továbbra is az egyre élénkülő export.
Megfordult a sorrend? Az amerikai dollár súlya számos jegybank tartalékában nőtt, a dollár mellett a japán jen és a svájci frank is markáns erősödést mutatott, s a nyersanyagok közül a nemesfémek iránti kereslet látványosan emelkedett. |
A részvénypiac lendülete megtört, a piaci szereplők a magasabb kamatozású és egyben kockázatosabbnak tartott instrumentumoktól menekülni kezdtek.
A válságot követő portfólió átrendezésben a biztonság keresése sokkal nagyobb szerepet kapott, mint a válság előtti években, ezért a bankok előszeretettel vásárolták az államkötvényeket, illetve például az arany is egyre kedveltebb befektetési eszközzé vált.
Mostanra azonban világossá vált, hogy a több ezer milliárd dollárnyi PIIGS kötvény állomány, amely a kereskedelmi bankok mérlegeit terheli, legalább akkora (ha nem nagyobb) kockázatot jelent, mint a jelzálogpiaci válság során a mérlegben felhalmozott toxikus eszközök.
Európa Egyesült Ál(la)mok
Az európai országok nem azért kell, hogy következetesen közös megoldást találjanak az adósságválság jelentette kihívásokra, mert szentimentális hívei az európai gondolatnak, hanem azért, mert a világ gazdaságilag egymással leginkább összefüggő kontinensén helyezkednek el. Nincs más választásuk, mint együttműködni. Tanú a májusi valutaválság eredménye is: Európa kisegítette Görögországot, és létrehozott egy 750 milliárd eurós készenléti hitelkeretet, és felhatalmazta az Európai Központi Bankot szuverén adósság vásárlására. Az Unió története eddig is bővelkedett a kisebb-nagyobb válsághelyzetek által kikényszerített reformokban. Most a megoldást a centralizáció következő szintje jelentheti, a közös alkotmány, külpolitika és védelmi politika mellé a pénzügypolitikának kell társulnia. Rövid távon az EU ki kell, dolgozzon szabályokat a rendezett államcsődre, talán az EU által támogatott áthidaló finanszírozással, illetve egy új, az Európai Monetáris Alap bevezetéséről. Hosszú távon viszont úgy tűnik, hogy a megoldást az "Európai Egyesült Államok" jelentheti - mondta el Háda, aki szerint ez utóbbi mellett szólnak a történelmi tapasztalatok is. |
Pozitív impulzusokat leginkább az ázsiai régióból kaphat jó eséllyel a globális konjunktúra - véli a Quaestor.
Újabb leminősítések várhatóak, s mivel a globális növekedési kilátások ismét borúsabbá váltak, a GDP nominális értelemben sem tud olyan mértékben bővülni, hogy a GDP-arányos államadósság rátákat és államháztartási mutatókat hirtelen és nagymértékben javítsa. A PIIGS kötvényeket birtokló pénzintézetek újabb veszteségeket lehetnek kénytelenek elkönyvelni. A hitelezési helyzet romlását mutatja, hogy a LIBOR bankközi kamatok az elmúlt év augusztusi szinteken mozognak, ami kedvezőtlen jel a bankközi hitelezés szempontjából. Ismét azt tükrözi, hogy a pénzintézetek kevésbé bíznak egymásban. A pénzügyi rendszer szabályozásával kapcsolatos törekvések sem támogatják a befektetői morált, a bankszektor a várható veszteségek leírása ellen a kamatmarzs emelésével védekezhet, de ez a hitelpiacra, amely a növekedés egyik legfontosabb támasza, további terheket róhat.
Az európai bankközi bizalmatlanság könnyen megfertőzheti a már "kipucolt" amerikai bankszektor, az amerikai növekedés is igen törékeny tehát. Ha a válságfolyamatot nem sikerül most megállítani, az könnyen továbbgyűrűzhet egy devizaválságba, ami ismételten a jelzálogpiacot roppantaná össze (2008-ban is innen indult a krízis) - figyelmeztetett rá Háda Bálint.
Hirtelen felbőg a magyar gazdaság motorja? |
A megindult árfolyam-csökkenések a hazai részvényeket is tovább közelítik a valós értékükhöz, bár továbbra is tartjuk, hogy olyan átmeneti időszakot élünk, ahol a fundamentumok csak kismértékben határozzák meg a részvényárfolyamokat.
Az európai közös fizetőeszköz mélyrepülése nem feltétlenül negatív hatású, többek között kedvező lehetőséget teremt az exportra termelő nyugat-európai vállalatok számára árbevételük és profitjuk növeléséhez. Az euró dollárral szembeni árfolyamának 10%-os csökkenése átlagosan 3%-kal növeli az eurozóna vállalatainak profitját. A gyenge euróból profitáló társaságok lehetnek többek között: az olasz Luxottica (eQTRADER: LUX:xmil), a holland Ahold (eQTRADER: AHLN:xams), a német Siemens (eQTRADER: SIEGn:xetr), a holland EADS (eQTRADER: EAD:xpar), a francia Pernod-Ricard (eQTRADER: RI:xpar), illetve a német Daimler (eQTRADER: DAI:xetr).
A gyenge euró nem feltétlenül rossz
Harmadára csökkenhet az arany és az ezüst árfolyama közti különbség az elkövetkező években, és évszázados átlag (a 45-ös átváltási arány) alá esik majd, mivel egyre nő az ipari kereslet az ezüst iránt. A szürke nemesfém a nyomtatott áramköröktől a fogászaton át a filmiparig számos termék alapanyagaként szolgál.
Privátbankár - Zsiborás Gergő